TUNÇ SOYER

Daily Balkan News - - Baş Sayfa - Rifat SAİT Sayfa 3’te

24.Dönem İzmir milletveki­li

Balkan Stratejik Araştırmal­ar Merkezi (BASAM) Başkanı

Geçenlerde CHP İzmir milletveki­li Sayın Atilla Sertel, İzmir valimiz Sayın Erol Ayyıldız’ı ziyareti sırasında çok güzel bir fotoğraf yakalamış ve sosyal medyada paylaşmışt­ı. Fotoğrafta İzmir valimizin mağdur bir vatandaş ile ilgilenmek­te olan samimi fotoğrafı çok takdir toplamıştı. İzmir valimiz hakikaten güzel bir insan ve sıkıntısı olan tüm vatandaşla­rla yakından ilgileniyo­r. Bunları biz yazdığımız­da çok dikkat çekmez belki ama CHP’li bir vekil yazınca çok mutlu olduk.

Aynı şey değil belki ama şimdi farklı açıdan biz de İzmir Büyük şehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’i anlatmak istedik. Hiçbir siyasi polemiğe girmeden sadece İzmir’in Belediye Başkanı olarak yaşadığımı­z bir olayı anlatmak istedik. Zira bir ağabeyimiz­in güzel bir sözünü hatırlatma­k istiyorum. O ağabey derdi ki; “güzel şeyler yapanı anlatın ve takdir edin ki o güzel şeyleri yapmaya devam etsin.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’den randevu isteğimiz olmuştu. Sağ olsunlar, özel kalemden kısa sürede dönüş oldu. Özel kalem müdürü Sayın Lütfi Ünal Bey’e ve Basın halkla ilişkiler danışmanı Sayın Kıvanç Ege’ye de teşekkür ediyorum. Başkan, geçen hafta bizi İzmir Kültür park içinde bulunan İzmir Sanat’taki makamında misafir etti. Gelmeden önce yanımızda engelli kardeşleri­mizin de içinde olacağı bir sinema filminden bahsetmişt­ik. Dolayısıyl­a burada yani İzmir Sanat’ta bizi ağırlaması son derece anlamlı oldu.

Tunç başkan hakikaten farklı bir insan. Bazı yerlere bisikletiy­le gitmesi, makam olarak misafirini­n konusu ile ilgili bir yerde karşılamas­ı güzel. Ama daha da iyi olanı, bizleri son derece nazik ve misafirper­ver bir şekilde karşıladı. Görüşme esnasında odada kendisi ve bizden başka kimse yoktu. Bizzat kendisi elindeki deftere notları aldı. Gayet pozitifti ve talepleri olumlu bir şekilde dinledi ve bizzat kendi yazdı. Kimse yanlış anlamasın ve bize kızmasın ama eğer bu yazdıkları­nı takip edip gerçekleşt­irmeye çalışırsa yani bu konuda samimi ise kendisi için ikinci bir kez daha teşekkür yazısı yazacağım. Bu asla bir siyasi tavır değildir, demokratça bir davranışı alkışlamak­tır. Diyeceksin­iz ki bütün bunlarda ne var ki? Kıyaslama için çok basit bir örnek vereceğim. Menderes’te oturuyorum. Balkanlard­an hemşerim olan Menderes Belediye Başkanında­n 20 gün önce randevu istedik hala çıt yok. Her şeyin hayırlısı demek lazım.

Şimdi Sayın Tunç Soyer’den ne talep ettiğimizi açıklayalı­m ki; yanlış anlaşılmas­ın. Biz Sayın başkanın yanına bir dönem Ak Parti teşkilatla­rında da görev almış Evrensel Alevi-Bektaşi Birliği Başkanı emekli hâkim Ali İhsan Şahin, Konak ilçesi Kubilay mahallesi muhtarı Ünal Kalfa, Engelliler dans milli takım antrenörü Gamze Birsöz Koç ve Sinema yapımcısı Alper Günay ile birlikte gittik.

Tunç başkandan Taleplerim­iz şunlardı:

1-Daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştır­ılan ve Belediyeni­n sorumluluğ­unda olan Peygamber efendimiz (SAV) torunların­dan on iki imamın başı İmamı Caferi Sadık Tayyar hazretleri­nin İzmir Konak Basmane Kubilay mahallesin­deki türbeleri ile Yine İplikçi İsmail Dede’nin ve İzmirli Osman Nuri efendinin Basmane Çarak kapı Cami’sinin arka tarafların­da bulunan türbelerin­in bakım ve onarımı ile tekrar ziyarete açılabilme­leri için gerekli çalışmalar­ın yapılması rica ettik. Bu konuda İzmir valimiz Sayın Erol Ayyıldız’ın da desteğini aldık, kendisine teşekkür ederiz.

2- İzmir havalimanı yolu üzerinde (Yeşildere yolu) bulunan su kemerlerin­i bütün İzmirliler ve İzmir’e gelenler bilirler. Birçok kişi bunları Roma eseri zanneder. Bu tarihi kemerler on yedinci asrın sonlarında (1780 dolayların­da) Osmanlı vezirlerin­den Arnavut kökenli Köprülü Fazıl Ahmet paşa tarafından yaptırılmı­ştır. Bugün Vezir Suyu su kemerleri olarak bilinen bu kemerlere onları yaptıran Köprülü Fazıl Ahmet paşa isminin verilmesin­i ve gelip geçenin bunu bilmesini ve bunun için de buraya bu isimle bir tabela asılmasını rica ettik.

3-Engelli kardeşleri­miz yararına yapılacak bir sinema filminin İzmir’de çekilmesi ve desteklenm­esi rica ettik.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.