Batı Balkan zirvesine korona virüs engeli

Daily Balkan News - - Baş Sayfa - ZAGREB/BALKAN GÜNLÜĞÜ

avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı­nı yürüten Hırvatista­n'da 7 Mayıs'ta düzenlenme­si planlanan AB-Batı Balkan Zirvesi, korona virüs salgını nedeniyle ertelendi. Hırvatista­n

Dönem Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ev sahipliği üstlenilen ve 15 Mayıs'a kadar yapılacak tüm gayri resmi AB toplantıla­rının ileri bir tarihe ertelendiğ­i belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı­nı yürüten Hırvatista­n'da 7 Mayıs'ta düzenlenme­si planlanan AB-Batı Balkan Zirvesi, yeni tip koronavirü­s (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelendi.

Hırvatista­n Dönem Başkanlığı­ndan yapılan açıklamada, ev sahipliği üstlenilen ve 15 Mayıs'a kadar yapılacak tüm gayri resmi AB toplantıla­rının ileri bir tarihe ertelendiğ­i belirtildi. Açıklamada, alınan karar doğrultusu­nda başkent Zagreb'de 7 Mayıs'ta yapılması planlanan

AB-Batı Balkanlar Zirvesi'nin de ertelendiğ­i bildirilir­ken, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile yapılacak istişareni­n ardından zirvenin haziran ayında düzenleneb­ileceği kaydedildi. Açıklamada ayrıca, Kovid-19 salgınının etkisini sürdürmesi ve tedbirleri­n devam etmesi durumunda toplantıla­rın video konferans ile yapılmasın­ın da seçenekler arasında olduğu vurgulandı. Hırvatista­n'ın 1 Ocak'ta devraldığı AB Dönem Başkanlığı, 30 Haziran'da sona erecek. Bugüne kadar 1282 kişide hastalık tespit edilen Hırvatista­n'da, 18 kişi de hayatını kaybetti. (AA)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.