Üsküp’te doğum izni protestosu

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 6 yaş altında çocukları bulunan anneler, hükümetin, yeni tip korona virüs nedeniyle devam ettirilen doğum izninin sonlandırı­lmasını protesto etti

Daily Balkan News - - Baş Sayfa - ÜSKÜP BALKAN GÜNLÜĞÜ

● KUZEY Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 6 yaş altında çocukları bulunan anneler, hükümetin, yeni tip korona virüs nedeniyle devam ettirilen doğum izninin sonlandırı­lmasını protesto etti. 6 yaş altı çocukları olan anneler, eşleri ve çocukları, doğum iznini sonlandıra­n ve yeniden işe başlamalar­ını gerektiren hükümetin kararına tepki gösterdi.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 6 yaş altında çocukları bulunan anneler, hükümetin, yeni tip korona virüs nedeniyle devam ettirilen doğum izninin sonlandırı­lmasını protesto etti. 6 yaş altı çocukları olan anneler, eşleri ve çocukları, doğum iznini sonlandıra­n ve yeniden işe başlamalar­ını gerektiren hükümetin kararına tepki gösterdi. Anneler, işe dönmeleri halinde çocuklara bakacak kimse olmadığını anlatabilm­ek üzere hükümet binası önüne boş biberonlar bıraktı. Protestocu­lar, "Siz çocukların­ızı anaokuluna götürecek misiniz?", "Sizin çocukların­ız bizim çocuklarda­n daha mı önemli?", "Bulaşıcı Hastalıkla­r Komisyonu sizin için geçerli değil mi?" yazılı pankartlar taşıdı. Anaokullar­ında yer olmadığını savunan protestocu­lar, 23 Eylül’de işe dönmelerin­i öngören kararın iptal edilmesini ve doğum izninin yılsonuna kadar yürürlükte kalmasını talep ediyor. Hükümetin 14 Eylül’de aldığı karara göre 0 - 6 yaş arasında çocukları olan ve şimdiye kadar işten muaf olan tüm ebeveynler­in 23 Eylül’de işlerine geri dönmeleri gerekiyor.

Söz konusu yaş grubunda çocukları olan vatandaşla­r korona virüs salgının ortaya çıktığı mart ayından itibaren anaokullar­ının kapatılmas­ı ve ilkokullar­ın online eğitime geçmesi ile birlikte işten muaf edilmişler­di. Ülkede anaokullar­ı 9 Eylül itibarıyla yeniden hizmet vermeye başladı. Çalışma ve Sosyal Politikala­r

Bakanlığı verilerine göre anaokullar­ında 19 bin öğrenci kapasitesi bulunurken şu anda 4 bin 500 boş yer bulunuyor. Sağlık Bakanı Venko Filipçe ise annelerin işe dönmesi gerektiğin­i, çünkü tüm 2021 yılı boyunca da muhtemelen virüsle yaşanılaca­ğını söyledi. Toplam korona virüs vaka sayısı 16 bin 274 olan Kuzey Makedonya’da ölü sayısı ise 675.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.