SABAH YAPILAN 5 SAĞLIK HATASI

Dentpress - - DIŞ SAĞLıĞı VE AKTÜEL BILIM GAZETESI -

SABAHLARI ZAR ZOR UYANIP, HIZLICA HAZIRLANIP KENDIMIZI DIŞARI ATIYORUZ. IŞ, GÜÇ DERKEN SABAH YAPILAN SAĞLIK HATALARININ DA PEK FARKINA VARMIYORUZ.

YATAKTAN HIZLICA KALKMAK

Güne bir an önce başlayabilmek için bazen yataktan hızlıca kalkıyor olabilirsiniz. Ancak bu hareket gece boyunca sertleşen sırt kaslarınızda fazla baskıya ve spazmlara sebep olabilir. Hızlıca kalkma sonucunda bel ağrısı, disk kayması ya da kopması bile görülebiliyor.

KARANLIKTA UYANMA

Sabahları yataktan hızlıca kalkıp, hemen duşa giriyorsanız ve ulaşım aracı olarak metro kullanıyorsanız muhtemelen; öğle saatine kadar gün ışığından pek de yararlanamıyorsunuz. Yapılan bir araştırma, sabah ışığını kaçıranların vücut kitle endeksi, sabah ışığı alanlara göre çok daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

YETERSİZ SU TÜKETİMİ

Sabahları yeteri kadar su tüketmiyorsanız, günün devamında dehidrasyon sorunu yaşayabilirsiniz. Vücudunuzun yeni güne tazelenerek başlaması, bol su tüketiminden geçiyor. Güne dinamik başlamak istiyorsanız, sabah uyandığınızda en az 2 bardak su içmelisiniz.

KAHVALTIYI GEÇİŞTİRMEK

Kahvaltı bir atıştırmalık değil, günün ana öğünlerinden biri. O nedenle ağzınıza attığınız bir dilim elma veya peynir tek başına kahvaltı sayılmaz. Kahvaltıda almanız gereken kalori, günlük almanız gereken kalorinin neredeyse 1/4 ‘ünü oluşturuyor.

PROTEİNSİZ OLMAZ

Uyku sonrası yavaşlayan metabolizmanızı güne hızlı bir şekilde adapte etmek için kahvaltıda protein almanız gerekiyor. Sabahları tükettiğiniz protein dolu yiyecekler, hem vücudunuzun yeniden yapılanması sağlar, hem de daha uzun süre tok tutar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.