ÇİKOLATA:

BEYNİ BAŞTAN ÇIKARAN BİR ZEVK!

Dentpress - - DIŞ SAĞLıĞı VE AKTÜEL BILIM GAZETESI - BU BIR ILANDIR

Günümüzde çikolata “tanrıların gıdası” olarak anılmaya, tüm duyularımızı tahrik eden kadifemsi bir zevk olmaya devam ediyor.

Lezzet, özen ve doğallığı ilke edinen The Chocolate Art; en iyi Belçika çikolatasını Türkiye’ye getirip makinalara sokmadan, mücevher titizliğinde, incecik dokunuşlarla bir sanat yaratıyor. Kazan büyüdükçe lezzetin küçüldüğüne inanan firma, üretimini sınırlı tutuyor. The Chocolate Art; doğallığın en iyi uygulama olduğunu düşünüyor ve koruyucu, katkı maddesi kullanmaktan özenle kaçınıyor. Bu yüzden de tarifsiz lezzetlerin buluştuğu Belçika spesiyalleri, sadece 3 hafta saklanabiliyor. The Chocolate Art; çok farklı beğenileri karşılayarak, belki de başka hiçbir yerde bulamayacağınız tatları çikolata ile buluşturuyor ve birbirinden güzel dönemsel spesiyaller hazırlıyor. Biberiyelizeytinli, lavantalı, tiramisulu, cheesecakeli çikolata çeşitleriyle farklı tatlar oluşturuyor.

Uzmanlar en iyi çikolatayı keşfetmek için şöyle öneride bulunuyor: Çikolatayı dilinizin üzerine yerleştirin, o yavaşça erirken doygun yapıyı hissetmeye çalışın. Çikolatanın dışı tamamen eriyip içindeki dolgu ile birleştiğinde, iyi ayarlanmış bir denge, zarif bir lezzet ve uyumu hissedeceksiniz. Verilere göre insanlar; batı ülkelerine gidildikçe bitter çikolata tüketimini tercih ederken, doğu bölgelerde sütlü çikolatayı yoğun olarak tüketiyor. Beyaz çikolata ise en az tüketilenler arasında yer alıyor.

Bunun nedeni ise maalesef üretici firmaların kaliteli kakao yağı ile yapılması gereken beyaz çikolataya maliyetler uğruna bitkisel yağ karıştırmalarıdır. Ülkemizde de sütlü çikolata tüketimi daha fazla, hatta bitter çikolata birçok yerde “acı” çikolata olarak adlandırılıyor.

The Chocolate Art; başlangıçta yüzde 30 bitter, yüzde 60 sütlü ve yüzde 10 beyaz çikolata ile üretim yaparken şimdilerde tüketicilerin hem daha sağlıklı olduğu düşünmeleri hem de gerçek bitter çikolatasının tadına varmaya başlamasından sonra sütlü ve bitter oranını eşitledi. The Chocolate Art’ta çikolatayı bir yandan heykel kılığında, diğer yandan geleneksel Belçika kutularında bulabilirsiniz. Artık tüm dünyada çikolata ile sanata yeni bir alan kazandırıldı.

Yenilesi ayakkabılar, gitarlar, satranç takımları çikolatadan oluşturulabiliyor ve neredeyse her meslek dalına özel çikolata tasarlanabiliyor.

EFSANEYE GÖRE KAKAO AĞACI, AZTEK CENNETININ EN GÜZEL AĞACIYMIŞ VE 4000 YIL ÖNCE GÖLGELI, TROPIK ORMANLARDA KENDILIĞINDEN YETIŞIRMIŞ.

Tamamen kişiye özel yapılan taze dolgulu çikolatalarının lezzeti ve süslemesi ile adından sıkça söz ettiren The Chocolate Art, özel günler için yapılan çeşitli şekillerdeki çikolataları ile temalı çalışmalar gerçekleştiriyor.

7 yıldır Ankara’da Cinnah Caddesi’nde bir yandan ürünlerinin perakende satışını gerçekleştirilirken, bir yandan da çikolata severleri ağırlıyor.

Siz de denemek istemez misiniz?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.