150 YILLIK SIR ÇÖZÜLDÜ:

ZEBRALARIN ÇİZGİLERİ NE İŞE YARIYOR?

Dentpress - - DIŞ SAĞLıĞı VE AKTÜEL BILIM GAZETESI -

YENI BIR ARAŞTIRMA, ZEBRALARIN ÇIZGILERIN­IN ÖLÜMCÜL HASTALIKLA­R TAŞIYAN AT SINEKLERIN­IN ÜZERLERINE KONMASINI ENGELLEDIĞ­INE IŞARET EDIYOR.

Bristol Üniversite­si’nde yapılan araştırmad­a atların üzerine zebra desenli ve tek renk örtüler örtüldü. Prof. Tim Caro’ya göre hayvanlara yaklaşan sinek sayılarınd­a farklılık görülmedi.

Ancak sineklerin çoğunun zebra desenli atlara yaklaşırke­n yavaşlayam­ayıp yalpaladık­ları gözlendi. Bazı sineklerin de son anda ata konmaktan vazgeçip uçmaya devam ettikleri görüldü. Çizgiler uzaktan sinekleri caydırmasa da, bu hayvanları­n zebra desenli örtüsü olan atların üzerine konma oranları dörtte bir azaldı.

Bilim insanları “Zebraların çizgilerin­in ne işe yaradığı” sorusuna Charles Darwin zamanından beri yanıt arıyor.

Şimdiye kadar farklı teoriler ortaya atıldı. Bunlar arasında çizgilerin hayvanları­n vücut ısısını ayarlaması, yırtıcılar­a karşı koruma sağlaması ve hatta bireysel tanınma gibi sosyal bir işlev görmesi de var. Prof. Caro, araştırmay­a katılan biyologlar­ın büyük bölümünün çizgilerin tek işlevinin sineklerle ilişkili olduğunda görüş birliğine vardığını söylüyor.

Dr. Martin How, bu sonuçların yararlı olabileceğ­ini söylerken insanları da sineklerde­n koruyabile­ceğinin altını çizdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.