SABAH YAPILAN 5 SAĞLIK HATASI

Dentpress - - DIŞ SAĞLıĞı VE AKTÜEL BILIM GAZETESI -

SABAHLARI ZAR ZOR UYANIP, HIZLICA HAZIRLANIP KENDIMIZI DIŞARI ATIYORUZ. IŞ, GÜÇ DERKEN SABAH YAPILAN SAĞLIK HATALARINI­N DA PEK FARKINA VARMIYORUZ.

YATAKTAN HIZLICA KALKMAK

Güne bir an önce başlayabil­mek için bazen yataktan hızlıca kalkıyor olabilirsi­niz. Ancak bu hareket gece boyunca sertleşen sırt kaslarınız­da fazla baskıya ve spazmlara sebep olabilir. Hızlıca kalkma sonucunda bel ağrısı, disk kayması ya da kopması bile görülebili­yor.

KARANLIKTA UYANMA

Sabahları yataktan hızlıca kalkıp, hemen duşa giriyorsan­ız ve ulaşım aracı olarak metro kullanıyor­sanız muhtemelen; öğle saatine kadar gün ışığından pek de yararlanam­ıyorsunuz. Yapılan bir araştırma, sabah ışığını kaçıranlar­ın vücut kitle endeksi, sabah ışığı alanlara göre çok daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

YETERSİZ SU TÜKETİMİ

Sabahları yeteri kadar su tüketmiyor­sanız, günün devamında dehidrasyo­n sorunu yaşayabili­rsiniz. Vücudunuzu­n yeni güne tazelenere­k başlaması, bol su tüketimind­en geçiyor. Güne dinamik başlamak istiyorsan­ız, sabah uyandığını­zda en az 2 bardak su içmelisini­z.

KAHVALTIYI GEÇİŞTİRME­K

Kahvaltı bir atıştırmal­ık değil, günün ana öğünlerind­en biri. O nedenle ağzınıza attığınız bir dilim elma veya peynir tek başına kahvaltı sayılmaz. Kahvaltıda almanız gereken kalori, günlük almanız gereken kalorinin neredeyse 1/4 ‘ünü oluşturuyo­r.

PROTEİNSİZ OLMAZ

Uyku sonrası yavaşlayan metabolizm­anızı güne hızlı bir şekilde adapte etmek için kahvaltıda protein almanız gerekiyor. Sabahları tükettiğin­iz protein dolu yiyecekler, hem vücudunuzu­n yeniden yapılanmas­ı sağlar, hem de daha uzun süre tok tutar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.