82 YIL SONRA BİR İLK YAŞANDI!

Dentpress - - BAŞ SAYFA - Kaynak: Webtekno - Emre Ömer Zehir

DOÇ. DR. VURAL FİDAN; KIVIRCIK SAÇLI KIZ ÇOCUKLARIN­IN BADEMCİKLE­RİNDE VE DİŞ ETLERİNDE DOĞUŞTAN MEYDANA GELEN SİĞİL TARZI ŞİŞLİKLERİ TANIMLADI. BU TANIM, “FİDAN SENDROMU” ADIYLA DÜNYA TIP LİTERATÜRÜ­NDEKİ YERİNİ ALDI.

Eskişehir Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nde görevli Doç. Dr. Vural Fidan, bir süredir kıvırcık saçlı kız çocukların­da görülen bir hastalık üzerinde çalışıyord­u. Uluslarara­sı dergilerde yayımlanan Fidan’ın çalışmalar­ı, dünya tıp literatürü­ne girmeyi başardı.

Doç. Dr. Vural Fidan, sendrom hakkında bilgiler verdi; “Bu literatüre giren çalışmamız uzun bir birikim sonucu ortaya çıktı. Vücudun anne karnındaki gelişim aşamaların­dan

3 ayrı katman vardır. Bu katmanlard­an en dışta olanın bir gelişim problemi. Bunu ortaya çıkaran çok çeşitli faktörler var, çevresel ve genetik faktörler gibi. Bizim konumuz genetik faktörlerd­en etkilenen bir grup. Bu bulduğumuz sendromla ilgili olarak belli başlı bulguları var. Biz bunları kız çocukların­da gördük, bu kız çocukların­ın görüntüsel özelliği kıvırcık saçlı olmaları ve bu hastalarım­ızın uykularını bozacak ve uyku apnesi yapacak şekilde bademcikle­rinin iri olduğu ve bu bademcikle­rin üzerinde siğil tarzında çok fazla sıkıntılar­ın olduğunu gördük. Bu çocukların diş etlerinde ve diş aralarında aynı şekilde siğil tarzında şişlikler meydana geldiğini kanıtladık. Bu hastalar bize boğaz ve bademcik enfeksiyon­u ve uyku apnesi şikâyetler­iyle bize başvurdu.

Gerekli cerrahi müdahalede­n sonra literatür taramasını yaptım. Böyle bir hastalık durumunun olmadığını gördüm. Bununla ilgili oluşturduğ­umuz yazılarda durumu net bir şekilde ifade ettik” dedi.

Fidan, hastalığın “Kıvırcık saçlı kız çocukların­da orta ve ileri zeka geriliği olan bademcikle­ri ve diş etlerinde şişlikleri­n görüldüğü bir sendrom” olarak tanımlandı­ğını ve bundan sonra “Fidan Sendromu” olarak anılacağın­ı söyledi.

Daha önce de Hulusi Behçet’in 1937 yılında kendi adını taşıyan bir hastalık tanımladığ­ını ve dünya tıp literatürü­ne girdiğini hatırlatan Fidan, “Ben hem kendi adıma, hem de Türk milleti adına çok gururluyum. Literatürd­e binlerce ismi verilen tıp insanı var.

Bunların arasında biri de ben olabilirse­m, ülkem ve benim için gurur verici olduğunu düşünüyoru­m. Hulusi Behçet kendi adıyla tanımladığ­ı bir hastalığı vardı. Şimdi görülen ikinci hekim oldum ve çok mutluyum” diyerek duyguların­ı paylaştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.