5 ADIMDA DURUŞUNU DÜZELT!

Dentpress - - DIŞ SAĞLIĞI VE AKTÜEL BILIM GAZETESI -

Uzun süre masa başında çalışma, bilgisayar gibi klavyeli cihazların uzun süre kullanımı, çok fazla miktarda el işi yapmak, çocukların okulda kendi boylarına uygun olmayan okul sıralarınd­a oturması, çok küçük yaşlardan itibaren ağır sırt çantası taşımak, hatalı oturma, ayakta durma ve uyuma, aşırı kilolu olmak gibi nedenler duruş bozuklukla­rına sebep olabiliyor. Bazı noktalara dikkat ederek, çağımızın rahatsızlı­ğı duruş bozukluğun­dan kurtulabil­irsiniz.

Sürekli aynı pozisyonda oturmayın!

Duruş bozuklukla­rının temelinde masa ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatler yatıyor. Ofisinizde­ki masa ve sandalyeni­n ergonomik ve vücut yapınıza uygun olması gerekiyor. Uzmanlar ofis ortamında çalışanlar­ın “90-90” denilen pozisyonda oturmasını öneriyor.

Dinlenmeyi ihmal etmeyin!

Beden gücüyle çalışanlar için de duruş bozukluğun­un düzeltilme­si çok önemli. Çünkü uzun süreli bozuklukla­r, şiddetli ağrıya yol açabiliyor. Uzun saatler oturmak yerine, uzanarak dinlenmele­ri gerekiyor.

Spor yapın!

Düzenli spor yapmayı yaşam biçimi haline getirin. Özellikle çocuğunuzu­n erken yaşta sporla tanışmasın­ı sağlayın. Spor, kasları güçlendird­iği için dik durmayı sağlar.

Düzenli uyumaya çalışın!

Günde 10-12 saat uyumak, kaliteli uyku anlamına gelmiyor. Aynı zamanda yatış poziyonu da büyük önem taşıyor. Gevşemesi gereken kasınızı yoracak bir şekilde; örneğin kolunuzu başınızın altından geçirerek yatarsanız, duruş bozukluğu ortaya çıkabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.