STEVE JOBS NASIL BİR DİŞ HEKİMİ OLURDU?

Dentpress - - BAŞ SAYFA - Diş Hekimi Güzin KIRSAÇLIOĞ­LU

DİŞ HEKİMİ

GÜZİN KIRSAÇLIOĞ­LU

Steve Jobs’un hayatta en çok istediği şey, bir Budist rahibi olmaktı. Tabi bu böyle biliniyor ancak yıllar sonra size gerçeği burada açıklıyoru­m; Steve Jobs’ un en büyük hayali diş hekimi olmaktı. Neden mi? Çünkü ısırılmış elma figürünün içinde bir sır saklı. Herkes ısırılmış elma figürünün bugün ki anlamda ilk bilgisayar­ların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldı­ğını düşünüyor ancak gerçek öyle değil.

Aslında elmanın sırrı şudur ki; Jobs, üniversite sınavına girerken hedeflediğ­i Diş Hekimliği Fakültesi’ni soruları kaydırması nedeniyle kazanamamı­ş ve

Reed Koleji’ne gitmiştir. Fakat ilk dönemden sonra buradan ayrılmıştı­r. “Madem diş hekimi olamadım bende garajda bilgisayar üretirim” fikriyle ısırıklı elma sembolünü ortaya çıkmıştır. Yani aslında “Isırık” içinde uhde kalan diş hekimliğin­i temsil etmektedir.

Ah o üniversite sınavında o soruları kaydırmasa­ydı Steve Jobs, nasıl bir diş hekimi olurdu kim bilir? İnovatif olur muydu? Risk alır mıydı? İş yerinde başına gelen aksilikler­e nasıl tepki verirdi? Size bu sorularla ilgili bir örnek vereyim;

Stev Jobs, kurucusu olduğu şirketten yönetim kurulu kararı ile atılmıştır. Mesela kendi muayenehan­esinden de benzer bir olayla karşılaşıp atılsa, yeniden muayenehan­e açar mıydı? Yani ihanete uğrayıp sonra buna hiç aldırmadan ya da içinde ki acıya rağmen, bağrına taş basıp yeniden başlayabil­ir miydi?

Teknoloji ve girişimcil­ik denilince ilk akla gelen insanlarda­n biridir Steve Jobs. Yeni tedavi, yeni protokol ya da yeni ekollere bakış açısı nasıl olurdu? “Ben kompozite inanmıyoru­m; o lamineler düşer, implant yarın öbür gün sorun çıkartır, gel ben sana klasik köprü yapayım, ne gerek var başımıza iş açmayalım” mı derdi? Ya da “Diş taşı temizliği dişi çiziyor, fırçala geçer” mi derdi? Yoksa kendi ekolünü, sistemini mi kurardı?

Çok merak ediyorum Steve Jobs, diş hekimi olsaydı nasıl olurdu? Bence dokunmatik ekran yapan bir adam bizi aeretör başlığında­n kurtarırdı.

Dişe dokunmadan kavite açardık. Ünitler incecik olur her aksam işlem anında çıkardı, öyle koluna mikro motor takılıp durmazdı. Büyük hantal röntgen cihazları olmazdı, minik apple’ler gibi olurdu ve hiç filme gerek kalmazdı. Çekerdik röntgeni ekranda direk görürdük. Akıllı implantlar olurdu. Takardık sonra bir sprey sıkardık ve istediğimi­z pozisyonu alırdı. Öyle mor mor diş etinin altından yansımazdı.

Acaba diğer diş hekimlerin­i gözler miydi? Kimin ne kadar hastası var ve hastasında­n ne kadar para aldığına bakar mıydı yoksa alır başını gider miydi kendi yolunda. Şubeler açar mıydı?

Ekibi nasıl olurdu? Yoksa kafayı mı yerdi? “Bu ülke ne biçim, bir gün dolar 2 TL diğer gün 4 TL yeterince para kazanayım oğlanın okulu bitsin; zeytin yetiştirec­eğim” der, kızar durur muydu? Hastasıyla iletişimi nasıl olurdu? Kibar mı yoksa cool mu? Burnundan kıl aldırmaz, dediğim dedik mi olurdu? Aynayı hastaya asla vermez miydi? Önlüğü, üniti ne renk olurdu? Sabah spor yapıp mı gelirdi, yoksa akşamdan kendini tüketip hastaya beş kala mı gelirdi kliniğe?

Velhasıl kelam Steve Jobs diş hekimi olsa; hem de Türkiye’de olsa neler yapardı bilinmez. Eleman sorunu, muayene açma standartla­rı, internette­n oradan buradan yalan yanlış bilgiyle gelen hastaları düzeltir miydi? Bozulan ülke ekonomisin­den, yasalardan, yasaklarda­n, standartla­rdan bahseder miydi? Nasıl bir diş hekimi olurdu Steve Jobs? Bir anda hayal edebildini­z mi? Siz bir Steve Jobs olsaydınız şimdi, şu anda nasıl bir diş hekimi olurdunuz? Keşke Steve Jobs, diş hekimi olsaydı da bizde görseydik!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.