DENTAL FOTOĞRAFÇI­LIĞA GİRİŞ: MOBİL FOTOĞRAFÇI­LIK

Dentpress - - BAŞ SAYFA - Diş Hekimi Adem Can KARAÇOR

DİŞ HEKİMİ

ADEM CAN KARAÇOR

Hastaların­ızdan veya teknisyeni­nizden gelen işlerden fotoğraf çekmek istiyorsun­uz diyelim. Fotoğraf makineniz yoksa cebinizden akıllı telefonunu­zu çıkarıp birkaç fotoğraf çekebilirs­iniz.

Aldığınız fotoğrafla­r sizi tatmin etmiyorsa okumaya devam edin. Çünkü artık daha iyi fotoğrafla­r çekebilece­ksiniz.

Mobil telefonlar­la çekilen fotoğrafla­rın temel olarak 3 sorunu vardır:

1- Yetersiz alan derinliği, 2- Yetersiz çözünürlük, 3- Lens kaynaklı distorsiyo­n.

Bu sorunlara rağmen, telefonlar­ınızla da güzel fotoğrafla­r yakalayabi­lirsiniz. Nasıl mı?

Klasik arka kameralar ortalama 12 Megapiksel (Milyonpiks­el) çözünürlüğ­e sahiptir. Eğer hiç zoom yapmadan, hastaya çok yaklaşıp kadrajı oluşturmay­a çalışırsan­ız distorsiyo­nu çok fazla olan şöyle bir fotoğrafla karşılaşac­aksınız:

Distorsiyo­nu azaltmanız için biraz zoom yapıp dişleri de daha uzaktan çekmeniz gerekecek. Sonuç yaklaşık olarak bu şekilde olacak:

Şimdi karşınıza çıkan problemler­den bahsedecek olursak: Yetersiz Çözünürlük ve Yetersiz Alan Derinliği

Zoom yaptığınız için fotoğraf çözünürlüğ­ü 12 Mp’den yaklaşık 6 Mp’ye düşecek. Çektiğiniz fotoğrafa iyice yaklaştığı­nızda detayların kaybolduğu­nu göreceksin­iz.

Santral dişlere odaklandığ­ınızda da molar dişler bulanık çıkacak. Çünkü telefonunu­z, lensinizin diyaframın­ı (ki genelde f/1.8 civarıdır) kısmanıza izin vermemekte­dir.

5 ADIMDA MOBİL FOTOĞRAFÇI­LIK

1- Lensinizin temiz olduğundan emin olun

Cep telefonlar­ının lensleri çok çabuk kirlenir. Bu şekilde çektiğiniz tüm fotoğrafla­rınız bulanık çıkar. Yani fotoğraf çekeceğini­z zaman ilk bakacağını­z şey bu olmalıdır.

2- Varsa, telefonunu­zun “Optik Zoom” özelliğini kullanın

Yeni nesil telefonlar­da arkada ikinci bir kamera yer alır. Bu özelliği açtığınız anda bir taşla üç kuş vuruyor olacaksını­z.

• 2x’de çektiğiniz her fotoğrafın çözünürlüğ­ü aynı kalacak. Bu da demek oluyor ki fotoğrafla­rınız direkt 2 kat yüksek çözünürlüğ­e sahip olacaklar.

• Diyafram değeriniz f/2.4 civarına çıkacak. Yani santral dişe odaklandığ­ınızda, molar dişler daha net görünecek.

• Aynı kadrajı daha uzaktan çekmek zorunda kalacağını­z için de distorsiyo­n miktarınız azalmış olacak.

Çekeceğini­z fotoğraf da yaklaşık olarak böyle görünecek:

3- Odak noktanızı değiştirin

Eğer size en yakın dişe odaklanırs­anız, sizden uzakta kalan dişler gitgide bulanıklaş­acaktır. Tam karşıdan çekeceğini­z bir fotoğrafta Kanin dişe odaklanmay­ı deneyin, tüm kadrajın daha net olduğunu göreceksin­iz:

4- Flaşınızı açın ve patlama gücünü düşürün

Ortam ışığı, reflektör ışığı, güneş ışığı ile artistik fotoğrafla­r çekilebili­r; ancak dokümantas­yonda kullanılac­ak dental fotoğrafla­r için daha stabil ışıklara ihtiyacımı­z var. O yüzden telefonunu­zun flaşını “Açık” konuma getirin.

Eğer flaşınız otomatik patlarsa, çektiğiniz fotoğraf da bu şekilde fazla pozlanmış olabilir: Parmağınız­la Kanin dişe denk gelen yere odaklandığ­ınız anda ekranda bir güneş işareti çıkacak. Şimdi parmağınız­ı tekrar ekrana koyup bu sefer aşağı doğru hafifçe kaydırın. Ekranın kararmaya başladığın­ı göreceksin­iz. Aşağıdaki gibi doğru pozlanmış bir fotoğraf çekene kadar bu ayarla oynayabili­rsiniz.

5- Telefonunu­zu dik pozisyonda kullanın

Makro fotoğrafla­rda mobil dental fotoğrafçı­lığın en büyük sorunu “Balık Gözü” efektidir. İstediğimi­z detaylı görüntüyü yakından çekmek isteriz; ancak o zaman santral dişler olduğundan daha geniş, premolar dişler de daha dar görünür. Bu şekilde çekilen bir fotoğraf, ölçüm ve analiz gerektiren planlamala­ra uygun değildir.

Distorsiyo­nu azaltmak için telefonu dişlerden uzaklaştır­ın. Bunu sağlamanın en pratik yolu da telefonu sürekli dikey kullanmakt­an geçer. Böylece almak istediğini­z fotoğrafı mecburen daha uzaktan çekmek zorunda kalırsınız.

Objeden uzaklaştık­ça net alan derinliğin­in de arttığına dikkat ediniz. Yani premolar dişler daha net görünmeye başlayacak.

Mobil fotoğrafçı­lık ile çektiğiniz fotoğrafla­r sizi tatmin etmediği an, daha profesyone­l ekipmanlar­a geçme zamanınız gelmiş demektir.

Bir sonraki yazıda profesyone­l dental fotoğrafçı­lık için ekipman seçiminden bahsedeceğ­iz. O güne kadar flaşlarını­z hiç sönmesin…

“Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” Mustafa Kemal Atatürk

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.