Festivalde “AKRABA NOTALAR”

Gerçekleştireceği üç konserle Ankara, İstanbul ve İzmir'de sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Dunya Extra - - GÜNDEM SANAT -

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, bu yıl 23 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 46. İstanbul Müzik Festivali’nin programı, geçen günlerde düzenlenen bir toplantıyla açıklandı. E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirilen festival kapsamındaki konserlerin biletleri, yarın satışa çıkıyor. “Aile Bağları” temasını merkeze alan festival, uluslararası klasik müzik sahnesinin sevilen isimlerini İstanbullularla buluşturmaya hazırlanıyor. Lauma & Baiba Skride, Güher & Süher Pekinel ve Ferhan & Ferzan Önder gibi kardeşler; Selman & Kudsi Ergüner, Mischa; Lily & Sascha Maisky’nin de aralarında olduğu baba ve çocuklar ile Diana Damrau & Nicolas Tesle gibi çift müzisyenler, “Aile Bağları” konserlerinde dinleyebileceğimiz isimler arasında yer alıyor.

Festival bu yıl İstanbul’u, Kapalıçarşı ve Sirkeci Garı peronunda gerçekleştirilecek iki özel konser ve Galata–Karaköy Tekfen Filarmoni Orkestrası, mart ayında üç konserle sanatseverlerle buluşuyor. Orkestranın daimi şefi Aziz Shokhakimov’un yönetiminde sahne alacağı konserler; 6 Mart’ta Ankara’da, 7 Mart’ta İstanbul’da, 8 Mart’ta ise Eskişehir’de dinlenebiliyor. Tekfen Filarmoni, Ankara ve İstanbul'da günümüzün önde gelen çellistlerinden Alban Gerhardt’a eşlik ederken, Eskişehir’de gerçekleştirilecek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü konserinde ise Tekfen Vakfı bursiyeri genç çellist Nil Kocamangil ile çalıyor. “İlkbahar Klasikleri” başlıklı konserler; Ankara’da CSO Salonu’nda, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda, Eskişehir’de ise Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde sanatseverlere sunuluyor. Orkestra; “İlkbahar Konserleri”nde Saygun, Elgar, Ravel ve Gounod’nun eserlerinden oluşan bir programı müzik severlerle buluştururken, kuru- hattına yayılan Müzik Rotası’yla selamlıyor. Pek çok sanatçının dinlenebileceği Müzik Rotası’nın mekânları; İtalyan Sinagogu, St. Georg Kilisesi, Sen Piyer Kilisesi ve Aşkenaz Sinagogu.

46. İstanbul Müzik Festivali, Gülsin Onay’ı Murathan Özbek’in kamerasıyla buluşturan çok disiplinli bir projenin dünya prömiyerine de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Projede Murathan Özbek’in kamerasından gitmek, uzaklaşmak, yolda olmak hissini yansıtan gö- Alban Gerhardt, Ankara ve İzmir konserlerinin solisti... cusu Ali Nihat Gökyiğit’in Japonya Devlet Nişanı ile taltif edilmesi şerefine 20. yüzyıl Japon bestecilerinden Kiyoshige Koyama’nın da bir eserini de konserde seslendiriliyor. Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın Ankara ve İzmir konserlerinin solisti olan Berlin doğumlu çellist Alban Gerhardt, sanatını geleneksel konser salonunun ötesinde dinleyicilerle paylaşma konusunda tutkulu bir müzisyen. Gerhardt, okul ve hastanelerin yanı sıra kamusal alanlarda ve genç hükümlü kurumlarında müziğini dinleyiciye ulaştırıyor.

Bugün Tekfen Filarmoni Orkestrası adıyla yoluna devam eden orkestranın temelleri 1992 yılına uzanıyor. Topluluk; Karadeniz Oda Orkestrası adıyla, 11 ülkeden 17 sanatçının katılımıyla kuruldu. İlerleyen yıllarda orkestraya başka ülkelerden müzisyenlerin de dâhil olmasıyla aile giderek genişledi. rüntüler eşliğinde, aynı hisleri barındıran eserlerle hazırlanan bir repertuvar Gülsin Onay yorumuyla 11 Haziran'da seyircilere sunuluyor. Festival, ortak siparişçisi olduğu “Together Remember to Dance” eserinin Türkiye prömiyerini ise 5 Haziran’da yapıyor. Besteci Dobrinka Tabakova’nın katılımıyla gerçekleştirilecek olan gecede, Candida Thopson yönetimindeki Amsterdam Sinfonietta, Ferhan ve Ferzan Önder piyano ikilisine eşlik ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.