Geleceğin anılarını yazmak

Dunya Extra - - KENDİNE YATIRIM YAP! -

Kırılmaları nerelerde yaşıyorsunuz?

Kırılmalar daha çok nereden geliyor?

Gerçekten kırılmaları yaşatan kişi, o kişi ya da durum mu? Yoksa siz yerli yersiz o kişiyi ya da durumu mu suçluyorsunuz?

Bu kişi ya da durum olmasaydı hayat nasıl olurdu?

Veya hayatınıza uzaktan baktığınızda gördüğünüz şu anda benim aklıma gelmeyen başka durumları da yazabilirsiniz.

Belki de başkaları sahip olsa mutlu olacağı birçok noktanız olduğu- nu ancak duruma alışmış olmaktan artık bu değerlerin sizi mutlu etmediğini görebilirsiniz örneğin. Belki sizin fabrika ayarlarınızda yetenek ve sahip olduğunuz şeyler size çok doğal geliyor ve eskisi gibi mutluluk vermiyorsa, bunların farkında olmak ve bu konular için şükretmek iyi bir başlangıç olacaktır.

Bize mutluluk veren konular çoğunlukla gözardı edilir. Yönetim toplantılarını bir düşünün; birçok başarılı ve güzel aktivite yapmışsınızdır ancak toplantının yüzde 80’inde şirketi olumsuz etkileyen bir konuya odaklanır ve istatistikler çok iyiyken bile negatiflikleri buluruz.

Bunun ardından bu liste içinde iş ve günlük hayatınızda sizi memnun etmeyen, sıkıldığınız, yeter artık dediğiniz konuları birer birer aralarına boşluklar koyarak yazmaya başlayın.

Diyelim ki:

- Ya da bunlara benzer...

Bu tabloyu yapmak hoşunuza gitti, bu önerimi denemeye değer buldunuz ve heyecan duydunuz ise her bir olumsuz durumun karşıtı durumu yeni bir temiz sayfaya alıp her durum için atmanız gereken ilk adımı, bu adımın tarifini ve bu adımı atacağınız tarihi yazabilirsiniz. Bunu yapmak oldukça büyük bir gayret gerektiren bir durumdur. Başlamak istersiniz, ertelersiniz. “Nasılsa ne istediğimi biliyorum yazmaya ne gerek var” diyebilirsiniz. O arada canınız çay yapmak ister, sonra bir telefon gelir unutursunuz. Tek başınıza olmaz ise gerçekten güven duyduğunuz ve aynı şeyi yapmaktan korkmayan bir arkadaşınızla çalışma yapmanızı öneririm. Böyle bir çalışma size şunu sağlayacaktır:

Şu anda bulunduğunuz durumu yaratan koşullar doğumunuzdan itibaren içinde bulunduğunuz durumlarla, bu durumların oluşturduğu koşullarda attığınız adımlardan ve verdiğiniz kararlardan oluştu. Bir anlamda siz geçmiş tecrübelerinizden ve anılarınızdan yararlanarak bugün bulunduğunuz hale geldiniz. Peki ya geleceğin anılarını bugünden bilinçli olarak yazdaydınız neler olurdu?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.