Haziranda, Antalya'da moda rüzgârı esecek

Dunya Extra - - YAŞAM KÜLTÜRÜ -

Dosso Dossi Fashion Show'un defilesi The Land of Legends Theme Park ortaklığında 10 Haziran’da Antalya’da gerçekleştirilecek. Bu yıl Paris Hilton’un da katılacağı moda şovunda görev alacak isimler arasında Çağla Şıkel, Deniz Akkaya, Demet Şener ve Özge Ulusoy da yer alacak. Geçen yıl Adriana Lima, Isabeli Fontana, Izabel Goulart ve Ana Beatriz Barros’u aynı anda podyuma çıkartan Dosso Dossi Fashion Show, bu sene 7-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. ▶ Bu işte eğitimin, ilişkilerin ve tecrübenin payı size göre yüzde kaçtır? Özellikle sizin mesleğinizde?

Eğitim her meslekte olduğu gibi bu meslekte de olmazsa olmaz. En azından İngilizce’nin çok iyi bilinmesi gerekiyor, sonraki aşama ikili ilişkiler ve tecrübe. İkili ilişkiler çok önemli, hizmet sektöründe olduğumuz için herkesle iyi ilişkiler kurulması önemli, sosyal niteliği olmayan bir kişinin yapabileceği bir iş değil. Bir de fuar zamanlarında esnek saatlerde çalışabilmesi lâzım. Her zaman “Çalışan kazanır” mantığında olan bir kişiyim. Ancak bizim meslekte ticari amaçtan çok hizmetin kalitesi, müşteri memnuniyeti ön planda, daha sonra ticari kazanç kendiliğinden geliyor. Biz olmayan bir şeyi yaratıyoruz. Örneğin hiç ismi bilinmeyen bir fuarı yaratıyorsunuz, tanıtımlar, satışlar ve kiralamalar önceden olduğu için riske girilmesi gerekiyor ve dolayısıyla hem çok çalışıp hem de sabırlı olmak lâzım. Fuar hangi sektörde yapılıyorsa o sektör konusunda iyi bilgi sahibi olunması gerekiyor, bu konuda ciddi araştırmalar yapmak gerekiyor. me hem de marketing departmanımızda yer alan kişilere kendilerini geliştirmeleri için imkânlar sağlıyorum.

“SÜREKLİ KENDİNİ GELİŞTİRMEK LÂZIM" Bu işte ekmek var mı? Varsa nereden başlamalı ?

▶ ▶ Yaptığınız iş dünden bugüne ne kadar değişti ? Fuarcılık sektöründe Türkiye olarak çok büyük adımlar attık. Bu konuda devletimizin Ekonomi Bakanlığı’nın desteği çok büyük. Yurt dışındaki fuarlara da katılımlar sağlıyoruz ama en büyük amacımız Türkiye’de uluslararası kaliteli fuarlar ve zirveler yapabilmek. Bu konuda İstanbul birinci sırada olmak üzere Türkiye’de çeşitli yerlerde uluslararası etkinlikler organize ediliyor. Bizim de enerji ve sağlık sektöründe Türkiye’de yapmış olduğumuz uluslararası zirve ve fuarlar var. Amacımız Türkiye’de İstanbul’u bu sektörde dünyanın buluşma noktası yapmak. Yapmış olduğumuz 6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’nda sektör açısından bunu başardık. ▶Başka hangi mesleği tercih ederdiniz ya da ne yapmak isterdiniz ?

Yine aynı mesleği tercih ederdim.

▶ Yaptığınız işte örnek aldığınız kim ya da kimlerdir ? Farklı sektörden de olsa kendime uluslararası platformlarda başarı elde etmiş olan iş kadınlarından örnek aldığım kişiler var. Çünkü hangi sektör olursa olsun başarılı olmanın anahtarı çok çalışmak, planlı olmak, sabırlı olmak ve kendini uluslararası anlamda sürekli geliştirmekten geçiyor. Bu kişilerin konuşmalarını biyografilerini inceliyorum. Kendime de eksik gördüğüm kısımlardan örnek almaya çalışıyorum. İş hayatında iyi bir yönetici olabilmek için en önemli anahtarın iyi planlama olduğunu öğrendim. İyi bir planlama ile iyi bir yönetici olup hem sevdiklerimize hem de kendimize zaman ayırabiliriz. İki yıl önce spor yapmaya fırsat bulamıyordum. Bir arkadaşım “Obama bile spor yapmaya vakit buluyor sen kimsin ki...” dedi. Orada anladım planlama çok önemli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.