DUYUN!

Dunya Extra - - YAŞAM KÜLTÜRÜ - EMRE ALKİN emre.alkin@dunya.com

u hafta konuğumuz fuarcılık mesleğine gönlünü vermiş genç bir yönetici... Röportaj boyunca, bu mesleğe nasıl başladığını ve öğrendiğini büyük bir vefa ile tekrar etmesini takdir etmemek mümkün değil. CNR Fuarcılık’ta başladığı serüven, bugün kendi kurduğu şirketle taçlanmış. “Başka iş yapmak istemezdim” demesi de bir başka dikkat çekici cevap oldu. Bugün birçok sivil toplum kuruluşu ve mesleki kuruluşta görev alan Şule Dayangaç’ın hikâyesini dinlerken, Türkiye’nin geleceği için umutlarınız artacak. Paylaşmasak olmazdı.

▶Okuyucuların tanıması için tam olarak bugüne kadar ne yaptığınızı kısaca anlatır mısınız?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Maliye Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Londra’da Uluslararası Marketing ve akabinde Turizm ve Otelcilik alanlarında yüksek lisansımı tamamladım. Londra’da bulunduğum beş yıl içerisinde hem okuyup hem çalıştım. Daha sonra babamın ısrarlarına dayanamayarak Türkiye’ye dönüp 3 yıl boyunca İstanbul’da CNR Holding’te Uluslararası Fuar Satış Koordinatörü olarak görev aldım. 3 yıl içinde, mobilya, moda, tekstil, ev tekstili sektörlerindeki uluslararası fuarlarda yurt dışı ziyaretçi ve satış konularında çalıştım. Fuarcılığın mutfağını CNR Holding’te öğrendim, fuarcılığı çok sevdim ve kariyerimi bu alanda geliştirmeye karar verdim. Fuarcılık sektörüne giren kolay kolay çıkamaz, bağımlılık yaratır. İş vesilesi ile birçok ülkeye gidip fuarların tanıtımını yaptım ve bu vesile ile uluslararası anlamda iyi bir network’üm oluştu. Bu sayede, Ankara’ya döndükten sonra kendi firmam HHB Expo’yu kurdum, iki yıl içerisinde de İstanbul’da ilk ofisimizi açtık ve dünyanın birçok ülkesinde acentalarımız oldu.

▶Yaptığınız işi seçmenizde yaşadıklarınız mı etkili oldu, yoksa çocukluktan gelen bir motivasyon mu ?

Londra’da bulunduğum süre içerisinde üniversitede öğrenci işlerinde çalıştım. Genel anlamda sosyal bir kişiliğim var, yeni insanlar, yeni kültürler tanımayı seviyorum. İstanbul’da çalıştığım dönemde fuar tanıtımları için sürekli yurt dışında farklı ülkelere gitmeye başladım ve çok sevdim. Çalışmak bana zorunluluk değil hobi gibi gelmeye başladı ve bu şekilde bu alanda kariyer yapmaya karar verdim.

“SOSYAL MEDYA PAZARLAMA İÇİN ÖNEMLİ…”

▶ Anne ve babanızın, ailenizin hayattaki seçimlerinize etkisi oldu mu? Nasıl bir ailede büyüdünüz?

Annem emekli hemşire, babam harita mühendisi. Eğitimli bir ailede büyüdüm, babam mühendis olduğu için benim de mühendis olmam için çok uğraştı, Ankara’da fen lisesine gittim, ama bu konuda başarılı olamadım, en sonunda Londra’ya gittikten sonra kendimi iş hayatında daha çok tanıdım ve en sevdiğim iş olan fuar sektörü ile tanıştım...

▶Bu işi yapmaya ne zaman karar verdiniz? Bugün istediğiniz yere geldiğinizi düşünüyor musunuz?

Londra’da uzun yıllar kalınca babam bundan rahatsız oldu, ailem Ankara’da yaşıyor, bir tanıdık aracılığı ile tesadüfen CNR ile iş görüşmesi ayarladılar. Londra’dan iş görüşmesi için İstanbul’a geldim. İşin tanımı çok hoşuma gitti bu vesile ile Londra dışında pek çok şehre gidebilme imkânım olacaktı. Bu nedenle İstanbul’a dönüp çalışmaya başladım. Organize ettiğim fuarlara yeni başarılar kazandırdım. Akşam yattığımda “Ertesi gün olsa da bir an önce işe gitsem” diye düşünüyordum. Sektörü çok

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.