Cuda'nın tablosuna

İÇTEN GÜÇTEN

Dunya Extra - - KENDİNE YATIRIM YAP! -

Yıldız kültürü modeli

Bu firmalarda yöneticiler elit üniversitelerden seçiliyor veya başarılı şirketlerden transfer ediliyor. Şaşaalı ofisler, yüksek yan haklar mevcut. Şirketin A takımı çok yüksek ücretler alıyor.

Mühendis odaklı kültür

Mahmut Cuda’nın tuval üzeri yağlıboya natürmortu “Kavun ve Mavi Kasede Meyveler”, 695 bin liraya satıldı. Natürmort, Beyaz Müzayede’nin geçen hafta sonu düzenlediği mezatın en yüksek fiyata el değiştiren yapıtı oldu. “Kavun ve Mavi Kasede Meyveler”in tahmini satış aralığı 400 bin-700 bin lira olarak açıklanmıştı. Müzayedede Ayvazovski’nin “Ayışığında İstanbul” adlı eseri 631 bin liraya alıcı bulurken, Nazmi Ziya’nın “Kandilli Sırtlarından” tablosu 568 bin liradan satıldı.

Şirket yıldız çalışanlar yerine mühendisler tarafından oluşturulmuş ekipler kurmuş oluyor. Problem çözümleri, işe alım stratejileri gibi konular bu ekipler tarafından yürütülüyor. Hakimiyet bu ekiplerde. Bu as- İstanbul İ h Çok pahalı yıldız yöneticilerden kaçınmak

h Üst yönetimin içerden yetişmesi

h İşten çıkarmayı son çare görmek

h Şirket içi ve sürekli eğitime önem vermek

h Yalın yönetim yapmak

h Az sayıda orta düzey yönetici

h Çalışanlara karşı samimi ve korumacı olmak

h İşe alımı titiz yürütmek ve insanların farklılaşmasını sağlamak

h Güven ortamı yaratmak

h Daha az şirket içi rekabet Ayrıca bağlılık şirket kültürüne odaklı şirketler müşterilerini daha iyi tanıyor ve ne istediklerini biliyormuş. Sanırım başarının sırrı da burada.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.