“ÇOCUKLARIM

Dunya Extra - - YAŞAM KÜLTÜRÜ -

▶ Hiç unutamadığınız bir anı var mı? Sizi çok güldüren ya da şaşırtan, belki de kızdıran... Halen görev yapmakta olduğum işime kabul ediliş haberini doğum günümde almıştım. İnsanın yeni yaşını kutlarken yeni başlangıçlara yelken açması gerçekten çok güzel bir anlam taşıyor.

▶ Çocuklarınız sizin yaptığınız işi yapsın ister miydiniz? Çocuklarıma karşı bu konudaki tutumumun, anne babamla aynı olduğunu düşünüyorum. Mutlaka benim yaptığım işi yapsınlar gibi bir yönlendirmeyi tercih etmiyorum. Çünkü her iki oğlumun da yetenekleri ve sevdiği konular farklı. Büyük oğlum daha sanatsal konulardan hoşlanırken, küçük oğlum daha teknik konuları seviyor.

Dolayısıyla, mutlu ve başarılı olmalarında sevdikleri işi yapmanın katkısı çok büyük olacaktır.

Bu haftaki konuğumuz yüzyıllık bir firmanın pazarlamadan sorumlu yöneticilerinden Aysel Özaltınok. Disiplinli ve hedef odaklı çalışma tarzını anne ve babasından almış. Aslında gazeteci olmak istemiş çok küçükken. Ancak “Hayat planlandığı gibi değil, geldiği gibi yaşanıyor” diyor Aysel Hanım. Çok haklı. Yaptığım söyleşiden kendi adıma birçok mesaj çıkardım. Paylaşmasak olmazdı...

▶okuyucuların tanıması için, bugüne kadar ne yaptığınızı kısaca anlatır mısınız?

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldum. İstanbul Üniversitesi’nde pazarlama dalında master yaptım, ardından 1995 yılında profesyonel iş hayatına adım attım. Yaklaşık 17 yıl, çeşitli sektörlerde edindiğim satış ve pazarlama tecrübesinden sonra 2012'de Viko Elektrik A.ş.’de Pazarlama Direktörü olarak göreve başladım. Viko, 2014'te Panasonic Corporation bünyesinde yer alan Eco Solutions grubuna dahil olduğundan, şirket unvanımız da Panasonic Eco Solutions Türkiye olarak değişti. Bir yılı aşkın süredir de burada kurumsal marka yönetim direktörlüğü görevini yürütmekteyim. Kayra ile Doruk adında iki erkek çocuğu annesiyim. İş dışındaki zamanlarımda da çocuklarımla zaman geçirmenin yanı sıra farklı yerler görmeyi, fotoğraf çekmeyi ve yazı yazmayı sevdiğimi belirtmek isterim. ▶yaptığınız işi seçmenizde yaşadıklarınız mı etkili oldu, yoksa çocukluktan gelen bir motivasyon mu?

Aslında kariyer yolculuğumda, çocukluğumdan gelen çok somut hedefler olduğunu söyleyemem. O zamanlar en büyük hayalim gazeteci olmaktı. Evet, daha ilkokul çağlarımda kitap okumayı çok sevdiğimi ve sayısal bakış açısına sahip olduğumu söyleyebilirim. Lise çağlarımda ise bu bakış açısı mühendislik mesleğini tercih etmem konusunda yönlendirici role sahip oldu. Gerek eğitimimin gerekse de iş hayatımın her aşamasında planlı çalışmayı, bana düşen görevleri yerine getirmeyi ve hayattaki sorumluluklarımın farkında olmayı prensip haline getirdim. Hedeflerime doğru ilerlerken, bu yolda mutlaka başarmak için gerekli motivasyona hep sahip oldum. Hayatta her zaman her şey yolunda gitmeyebilir, ancak yola devam etmek gerekir. Mücadele ruhunun bana ailemden, çocukluğumdan kalan bir miras olduğunu düşünüyorum.

▶ Ailenizin hayattaki seçimlerinize etkisi oldu mu? Annem de babam da öğretmendi. Eğitimci ebeveynlerin, çocuklarına pedagojik yönden faydalı olduğuna inanıyorum. Her ikisi de daima rolmodel oldular benim için. Geçmişe dönüp düşündüğümde, anne ve babamın hayattaki seçimlerimde karar verici rolünden ziyade, yol gösterici bir tutum izlediklerini görüyorum. Her zaman kararlarımın arkasında durarak başarmak için ihtiyaç duyduğum desteği arkamda hissetmemi sağladılar. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır.

▶BU işi yapmaya ne zaman karar verdiniz? İstediğiniz yere geldi-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.