“Marka ve pazarlama kavramları değişim sürecinden geçiyor”

“Yeni jenerasyonun hayatımıza kattığı dinamizm sayesinde yepyeni şeyler öğreniyoruz” diyen Panasonic Eco Solutions Türkiye Kurumsal Marka Yönetim Direktörü Aysel Özaltınok, “Kurumların kârlılığını, varlığını ve itibarını sürdürebilmesi için; amaçlarını, h

Dunya Extra - - YAŞAM KÜLTÜRÜ -

ğinizi düşünüyor musunuz? Elektrik mühendisliği bölümünde okurken, “masa başı” diye tabir edilen bir iş yapmama kararı almıştım. Üçüncü sınıfta, meslekteki bir ağabeyimin de yönlendirmesi ile işletme okumaya karar verdim. Mezun olduktan sonra, bir yıl süren İstanbul Üniversitesi İşletme Sertifikası Programı’nı bitirdim. Sonra da pazarlama yüksek lisansına başladım. Her iki eğitimin de mevcut işimi seçmemde ilk motivasyon kaynağı olduğunu düşünüyorum. Henüz üniversite öğrencisi olduğum yıllarda pazarlama, marka ve iletişim kavramlarına yoğun bir ilgi duymaktaydım. Marka ve iletişim alanındaki trendleri yakından takip etmekte, bu alandaki başarılı örnekleri yakından incelemekteydim. Şimdi düşündüğümde “İyi ki kariyerimi bu yönde çizmiş ve bu mesleği seçmişim” diyorum. Yüzüncü yılını kutlayan Panasonic’e bağlı bir kuruluşun kurumsal marka yönetim direktörlüğü görevini yürütmekten ötürü çok mutlu ve gururluyum.

▶ Sosyal medya yaptığınız işte ne kadar etkili?

Sosyal medya, dijital dünyadaki dönüşümün iletişim araçlarını sanal bir dünyaya çevirmesi ile birlikte karşılıklı etkileşimlere olanak veren, zaman ve mekân sınırlamasını ortadan kaldıran, dev bir iletişim platformu olarak hayatımıza hızla girdi. Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte, iletişim stratejilerinin baştan aşağı değiştiğini söyleyebiliriz. Artık insanlar dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar ya da hangi toplumsal statüde olurlarsa olsunlar sosyal medyayla kendilerini ifade etme imkânı sağladılar. Tüm bu özellikleri ile sosyal medya, şirket yöneticilerinden akademisyenlere kadar geniş bir kitlenin paylaşımlarda bulunduğu, fikir alışverişi yaptığı şeffaf bir iletişim platformu hâline geldi. Tüm bunlara ek olarak, sosyal medyanın bir kitle iletişim aracı hâline gelmesi ile birlikte geleneksel iletişim araçlarını giderek geride bıraktığını, bir haberleşme platformu olduğunu da söylemek mümkün.

“İLETİŞİM ARAÇLARI SÜREKLİ GELİŞİYOR”

▶ Yaptığınız iş dünden bugüne ne kadar değişti? İletişim araçlarının sürekli gelişimi, değişimi ve iş yapma biçimlerindeki yeni anlayışlara bağlı olarak, marka ve pazarlama kavramları da önemli bir değişim sürecinden geçiyor. Yeni jenerasyonun hayatımıza kattığı dinamizm sayesinde, yepyeni şeyler öğreniyoruz. Geçmişteki klasik pazarlama anlayışı, yerini markanın her alanda farklılaşmasına bıraktı. Kurumların kâr- lılığını, varlığını ve itibarını sürdürebilmesi için; amaçlarını, hedeflerini ve değerlerini günümüz koşullarına uygun, doğru yöntem ve teknikler kullanarak ilgili paydaşlarına anlamlı bir şekilde aktarabilmesi gerekiyor.

“TURİZMCİ DE OLABİLİRDİM"

▶ Başka hangi mesleği tercih ederdiniz ya da ne yapmak isterdiniz?

Bunu çok düşünmedim ama belki turizm olabilirdi. Özellikle İstanbul gibi kalabalık şehirlerde yoğun iş temposu ile yaşayan birçok insanın hayalidir ileriki yaşlarında bir sahil kasabasına yerleşmek. Ben de bir gün emekli olduğumda tası tarağı toplayıp soluğu bir sahil kasabasında ve özellikle de Bodrum’da alıp turizm ile uğraşırken kendimi hayal etmiyor değilim. Oldum olası okumayı çok sevmem nedeniyle hayal gücüm kuvvetliydi ve gazeteci ya da yazar olmayı planlardım. Bugün de, hobi olarak yazıyor ve bundan çok mutluluk duyuyorum.

▶ Yaptığınız işte örnek aldığınız kim ya da kimlerdir? Mesleğinde örnek başarılar elde etmiş ve tecrübeye sahip hemen herkesten iyi örnekler almaya gayret gösteririm. Ancak özellikle de bir isim vermek gerekirse kurumsal iletişim ve itibar yönetimi kavramının ülkemizde tanınmasına öncülük eden değerli Salim Kadıbeşegil’i örnek aldığım insanlar arasında sayabilirim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.