Adadan bazı lezzet durakları

Dunya Extra - - ŞİMDİNİN TRENDLERİ -

Gökçeada’yı yazdık, mekânlarından söz etmemek olmaz. Aslında daha uzun yazılacak ayrıntıları da var. Adanın en iyi restoranlarından biri Tepeköy’deki To Steki Tis Angelikis... Taverna sahibi Bayan Angelikis ve Ödemişli Şef Görkem burada harikalar yaratıyor. Tarifler eski Rum geleneklerinden, biraz katkılar da yapılmış. Genelde pek çok meze ortalamanın üstünde, ama fırında 6-7 saatte pişmiş oğlağı “tek geçerim.” Adanın kekikli otlarından beslenen oğlaklar burada enfes bir lezzete dönüşüyor. Mekân çok küçük ve rezervasyonsuz gidilmez. Bazı mezelerin tariflerini almak için 2-3 yıl uğraşmışlar. Ama başarıyla ve uyum içinde burayı işletiyorlar. Aynı yerdeki Barba Yorgo daha büyük ve gidilebilecek başarılı başka bir mekân. Zeytinli Köyü’ndeki

Barba Hristo’nun tatlılarından da tadın. Geleneksel usûllerle bence muhteşem yapıyor. Küçücük bir ara sokağın içinde... Eğer canınız balık çekerse yan sütunlarda bahsettiğim Kale Köyü’nün hemen altındaki liman bölgesindeki Eleni de iyi mekânlardan biri... Mutfaktakiler Türk ama usûller yine Rum tariflerine dayanıyor.

Son olarak size merkezdeki Efi Badem pastanesini önereceğim. Bademli kurabiyeleri gerçekten Yunanistan’da yediklerimden daha başarılı. Kutularda satılıyor çünkü çok gevrek ve hemen dağılıyor. Tabii gitmişken sadece keçi sütünden yapılan, “krema” kıvamındaki dondurmalarından da tadabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.