Topuz’dan 'KUŞLAR'A SELAM

Dunya Extra - - GÜNDEM SANAT -

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), heykel sanatımızda önemli bir yeri olan Seyhun Topuz’un “Kuzgun Acar Anısına” adlı eserini bahçesinde sergilemeye başladı. Sanatçının, Kuzgun Acar’ın ölümünün 40. yılı vesilesiyle restore edilerek 2016’da SSM’DE sergilenen “Kuşlar - Soyut Kompozisyon”dan ilhamla ürettiği eseri, onunla aynı yerde, müzenin Boğaz manzaralı terasında sanatseverlerle buluşuyor. Düzenlemeyi, 1 Ekim’e kadar Ssm’nin bahçesinde görmek mümkün.

Topuz: Kuzgun’a göndermeler bulacaklar

“2016’da Kuzgun Acar’ın demir soyutlaması ‘Kuşlar - Soyut Kompozisyon’u misafir eden Ssm’nin bahçesindeki Fıstıklı Teras’ta ‘Kuzgun Acar Anısına’ adlı dü- Kuzgun Acar’ın demir soyutlaması “Kuşlar - Soyut Kompozisyon”, 3 yıllık bir restorasyon sonrasında 2016’da SSM’DE sergilenmişti. Aynı teras, bu yaz Seyhun Topuz’un eserini ağırlayacak.

Seyhun Topuz, Kuzgun Acar'ın “Kuşlar-soyut Kompozisyon” eserinden yola çıkarak “Kuzgun Acar Anısına” adlı bir eser üretti. Yapıt, Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergileniyor.

zenlememin sergilenmesinden büyük mutluluk duyuyorum” diyen Seyhun Topuz, eseriyle ilgili olarak şu bilgiyi veriyor: “Antrasit renkli duvar üzerinde bakır malzeme ile gerçekleştirdiğim ve 9 parçadan oluşan bu düzenlemeyi Kuzgun Acar’a derin bir saygıyla, büyük keyif alarak ürettim. İzleyicinin Kuzgun’a göndermeler bulacağı bu eser, benim dışavurumcu tavrımın dinamizmiyle şekillendi.”

Bahçede her yaz heykeller olacak

SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer ise “SSM olarak, değerli sanatçı Seyhun Topuz’un ‘Kuzgun Acar Anısına’ isimli düzenlemesini Boğaz manzaralı terasımızda sergilemekten mutluluk duyuyoruz” diye başladığı sözlerini şöyle sürdürüyor: “Zaman içinde gördüğü doğal tahribat sebebiyle, 2013’te , Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından izinle İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’ndaki yerinden çıkarılıp restorasyon amacıyla korumaya alınan Kuzgun Acar eseri, 3 yıllık bir restorasyon çalışması sonrasında 2016’da müzemizde sergilenmişti. Topuz da 9 parçadan oluşan düzenlemesini, Kuzgun Acar’ın İstanbul’un simgeleri arasında yer alan bu eserinden ilhamla üretti. Heykel sanatının kitlelerle iletişim kurmasını sağlayan değerli iki sanatçının eserlerini müzemizde sergilemek bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Bu sergiyi takiben heykel sanatının önemli temsilcilerini her yaz müzemizin bahçesinde sanatseverlerle buluşturmaya devam etmeyi diliyoruz” dedi.

Seyhun Topuz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.