Aspendos Festivali 25 yaşında

Dunya Extra - - GÜNDEM SANAT -

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali,18 Eylül’e kadar devam ediyor. Hafta içinde, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin yorumladığı “Turandot” ile başlayan festivalin 10 Eylül’deki gösterisi, Kazancakis’in ünlü romanından uyarlanan “Zorba.” Bolşoy Balesi’nin gala temsilini 13 Eylül’de sanatseverlere sunacak olan festivalin 18 Eylül’deki kapanış gecesinde ise “Aida” operası izlenebiliyor.

Ege ritimleriyle...

Yerli ve yabancı sanatseverler, festival kapsamında 10 Eylül'de Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafın- dan yorumlanan “Zorba” balesini izleyebiliyor. Mikis Theodorakis’in müziği, Lorca Massine’nin metni ve koreografisi ile hayat bulan eserde, orkestrayı Bujor Hoinic yönetiyor.

Bolşoy’dan bale gecesi

Festivalin 13 Eylül’deki konuğu ise Rusya Federasyonu Bolşoy Devlet Akademik Tiyatrosu. Topluluk; Çaykovski’den “Kuğu Gölü” ve “Uyuyan Güzel”, Chopin’den “Chopiniana”, Boris Asafiev’ten “Paris Ateşi”, Adolf Adam’dan “Korsan”, Leo Delibes’ten “Coppelia” ve Arif Melikov’dan “Ferhat ile Şirin”in de aralarında olduğu eserlerden oluşan bir seçki yorumlamaya hazırlanıyor.

Kapanış “Aida”yla

25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin kapanış gösterisi ise Giuseppe Verdi’nin sevilen operası “Aida.” Antalya Devlet Opera ve Balesi ile Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası tarafından 18 Eylül’de sahnelenecek olan “Aida”nın rejisörlüğünü Kuzman Popov, orkestra şefliğini ise Alexandru Samoila yapıyor.

Bolşoy, 13 Eylül’de Aspendos’ta... GÖRKEMLİ BİR OPERA... Verdi’nin sevilen operası “Aida”, festival kapsamında 18 Eylül’de yorumlanacak. Eseri Kuzman Popov sahneye koyuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.