Bir divaya vefa

Dunya Extra - - BU HAFTA NE YAPSAK? -

O, dünya sahnelerinde adının önüne “La Diva Turca” sıfatını yazdırabilmiş eşsiz bir ses... O, uluslararası sanat arenasında zirveye çıkmış, operanın en önemli merkezlerinden La Scala’da çeyrek asra yakın görev yapmış primadonnamız... O, 2008 yılındaki ölümünün ardından, opera eleştirmeni Michel Parouty’nin “Çağımızın son divası, kusursuzluğun bir simgesiydi” sözleriyle andığı bir sanatçı. Uzun lafın kısası, o, Leyla Gencer... Adı 20. yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında geçen Gencer, ölümünün 10. yılında bir dizi etkinlikle anılıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) Borusan Sanat işbirliğiyle hazırladığı, küratörlüğünü Prof. Yekta Kara’nın üstlendiği “Leyla Gencer: Primadonna ve Yalnızlık” sergisi de bu etkinliklerden biri.

Birkaç parça eşyayla çıkılan zaman yolculuğu

Gezenleri, sanatçının kişisel eşyalarından seçilen piyano, gözlük, yelpaze, bir koltukla puf, paravan ve kitaplar gibi birkaç parça eşyayla sanatçının yaşamında mini bir zaman yolculuğuna çıkaran, ekranlar aracılığıyla yaşamının farklı kesitlerinden kayıtları sanatseverlere sunan “Leyla Gencer: Primadonna ve Yalnızlık” sergisini 10 Ekim’e kadar Borusan Müzik Evi’nde görmek mümkün. Leyla Gencer’in yaşamına samimi bir bakış sunarken sanatçının incelikli, duygu dolu kişiliğine saygı duruşunda bulunmayı hedefleyen sergi, pazar hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arasında açık.

Sanatçının “adanmışlığına” dikkat çekiyor

Opera sanatçılığının sadece ses ve teknikten ibaret olmadığını kanıtlayan, kendine özgü yorumları, üstün oyunculuğu, hayat verdiği karakterlere kattığı farklı boyutlarla seyircide hayranlık uyandıran bir sanatçı olan Leyla Gencer, araştırmacı kişiliğiyle arşivlerde sıkışıp kalmış birçok operayı da bulmuş ve yeniden yorumlayıp tiyatroların repertuvarlarına kazandırmış bir isimdi. Prof. Yekta Kara, sergiyle soprano Leyla Gencer’in sanatına olan bu “adanmışlığına” da dikkat çekmek amacında. Leyla Gencer anısına düzenlenen bir diğer etkinlik de Şan Yarışması. İKSV, Borusan Sanat ve La Scala Tiyatrosu Akademisi işbirliğinde düzenlenen 9. Şan Yarışması’nın finali, bugün, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Yarışmanın hafta içi başlayan final serisinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 15 ülkeden 44 şancı yarıştı. Finale kalan 9 yarışmacı, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde sahne alacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.