'Rus Avangardı' SSM’DE

Dunya Extra - - GÜNDEM SANAT -

Sanat yönetimi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer tarafından yapılan “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi, 18 Ekim’de sanatseverlere sunulacak.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Rus Avangardı’nın sanat ve tasarımını 500’den fazla eserle temsil eden kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” başlıklı sergi, 18 Ekim’den itibaren gezilebiliyor.

Kapılarını Sabancı Holding katkılarıyla açacak olan “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi, 20. yüzyılın başında, Rusya ve dünya tarihinin dönüm noktalarıyla ivme kazanıp şekillenen Rus Avangardı’nın sanat tarihindeki yerini kapsamlı bir seçkiyle yansıtmayı hedefliyor. Sanat yönetimi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer tarafından yapılan sergi, Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi ve George Costakis Koleksiyonu Yöneticisi Maria Tsantsanoglou’nun küratörlüğünde gerçekleştiriliyor.

1900’lerden 1930’ların sonuna

Rus Avangardı’nın izlediği yolu 1900’lerden 1930’ların sonuna kadar takip eden sergi; Kazi- mir Maleviç, Vladimir Tatlin, Vasili Kandinski, Olga Rosanova ve Liubov Popova’nın da aralarında olduğu dönemin belirleyici isimlerinin eserlerini bir araya getiriyor.

Yeniden canlandırmalar da var

Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı George Costakis Koleksiyonu, 375 eserle “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisinin temelini oluşturuyor. Sergide, Avrupa’nın tanınmış özel koleksiyonları ile Rusya Dekoratif, Uygulamalı ve Halk Sanatları Müzesi’nden ödünç alınan eserler de yer alıyor. Desenler, porselen, metal objelerle dantel ve elbise tasarımlarının yer aldığı seçki; Rus Avangardı’nın idealinin kapsamını ve halk sanatıyla ilişkisinin tarihini gözler önüne seriyor. Rus Avangardı’nın dönemin kültürel atmosferinde yol açtığı dönüştürücü etki, Sakıp Sabancı Müzesi'nde açılacak sergide, eserlerin yanı sıra konstrüksiyonlarla ve yeniden canlandırmalarla da yansıtılıyor. Sergide tiyatro tasarımları da var. "Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşünmek" başlıklı sergi kapsamında kapsamlı bir katalog da yayına hazırlanıyor. Katalogda; Tarihçi Prof. Dr. Halil Berktay, serginin küratörü Maria Tsantsanoglou, Royal Academy of Arts eski Sergiler Yöneticisi Norman Rosenthal, Münster-picasso Müzesi’nin yöneticisi Markus Müller, Selanik Çağdaş Sanat Müzesi Yönetim Kurulu

Üyesi ve George Costakis’in kızı Aleki Costakis ile Rusya Dekoratif, Uygulamalı ve Halk Sanatları Müzesi ekibinin kaleme aldığı yazılara yer veriliyor. Sergi süresince film gösterimleri, edebiyat etkinlikleri ve farklı yaşlara yönelik atölye çalışmalarının da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.