Biri Her risk 8 kadından altında

Dunya Extra - - KENDİNE İYİ BAK -

Meme kanseri, en sık 50-70 yaş arası kadınlarda görülmekle birlikte, diğer bütün kanserler gibi her yaşta ortaya çıkma riski vardır. Meme kanseri dünyadaki kadınlar arasında en sık rastlanan kanser türüdür ve kansere bağlı kadın ölümlerinin de bir numaralı nedenidir. Son 50 yılda dünyada meme kanseri görülme sıklığı iki mislinden fazla artmıştır. Meme kanseri, sosyoekonomik açıdan gelişmiş Batı ülkelerinde 50 yıl önce her 20 kadından birinde görülürken, günümüzde her 8 kadından biri bu hastalığa yakalanıyor. Ülkemizde de bu oran son yıllarda gittikçe yükseliyor. Günümüzde meme kanserinden korunmak, erken tanı koymak ve memeyi almadan tedavi

mümkün. Meme kanseri belirtileri

▶memede iki haftadan uzun süre ele gelen sertlik

▶ Meme ucundan gelen akıntı veya meme ucunda kanama

▶meme cildinde kızarıklık şişme ve memede şekil bozukluğu

▶ Koltuk altı lenf bezlerinde büyüme

40 yaşından sonra...

20 yaşından itibaren ayda bir kez kendi kendine muayene yapmak gerekir. 20 yaşından 40 yaşına kadar 3 yılda bir kez, 40 yaşından itibaren yılda bir kez cerrahi uzmanına meme muayenesi olunmalı. 40 yaşından itibaren yılda bir kez mamografi çektirilmeli. Hiçbir şikayeti olmayan sağlıklı kadınlarda meme kanseri amacıyla mamografi ile taramaya başlama yaşı Dünya Sağlık Örgütü’nce 40 yaştan sonrası olarak belirlenmiştir. Ancak, özellikle ailesinde meme kanseri olguları olan genç kadınların ergenlikten itibaren 3 yılda bir meme muayenesi ve gerekirse meme ultrasonu ile kontrol edilmesi gerekir.

Tüm meme kanserleri mamografide görülebilir mi? Meme kanserlerinin yaklaşık 4’te 3’ü mamografide görülebilir.

Özellikle birkaç milimetrelik kireçlenme adacıkları fark edilebilir. Mamografi, ultrasonografi ve meme muayenesi birbirini tamamlayan incelemelerdir.

Ultrasonografi nedir ve ne zaman yapılmalıdır? Ultrasonografi, özel bir sistemle memeye gönderilen ses dalgalarının yansıması ve bunların ekranda görüntülenmesidir.

Daha çok genç yaşlardaki kadınlarda ve fark edilen kitlenin kist olup olmadığının ayırt edilmesinde kullanılır. Bazı yoğun memelerde mamografiye yardımcı olmaktadır. Radyasyon vermediğinden sıkça yapılabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.