Heröğrenmek zaman 4. İstanbul Tasarım Bienali, “Okullar Okulu” temasıyla “öğrenmenin ne anlama geldiği, nasıl tasarlandığı ve tasarlanması gerektiği” gibi sorular etrafında şekilleniyor.

Dunya Extra - - KENDİNE İYİ BAK -

Hiçbir zaman modası geçmeyecek bir fiil: Öğrenmek. Ve son yıllarda önemi daha da anlaşılan dev bir alan: Tasarım. Bu iki kavram, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 4. kez düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali’nin ana çıkış noktaları. Vitra sponsorluğunda düzenlenen bienal, bu yıl “Okullar Okulu” anabaşlığında düzenleniyor ve 4 Kasım’a kadar İstanbul’un 6 kültür kurumunda açılan sergilerle bu iki kavramı birleştiriyor. Jan Boelen küratörlüğünde düzenlenen bienali ücretsiz gezmek mümkün. Öğrenme ve tasarımla ilişkimizi sorgulayan pek çok proje ve etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul Tasarım Bienali; Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sa- nat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-x Istanbul’da gerçekleştiriliyor. Günümüzde öğrenmenin ne anlama geldiği, nasıl tasarlandığı ve tasarlanması gerektiği gibi sorular etrafında şekillenen bienalde bu mekânlar tasarımla etkileşim halindeki çeşitli alanlara odaklanan ayrı bir “okul”a dönüşüyor. Bienalde; tasarım, mimari, biyoloji, sosyoloji, gastronomi, pedagoji, ekoloji, teknoloji ve ekonomi gibi pek çok farklı alandan, 6 kıtadan 200’ün üzerinde katılımcının sergi ve projelerini görmek mümkün. Bienal, tasarım eğitiminin nasıl farklı olabileceği, gelenekselle teknolojinin nasıl bir araya gelebileceği, farklı ağlar içinde nasıl farklı üretetimler yapılabileceği ve nasıl alternatifler yaratılabileceği gibi soruları merkezine alıyor.

Bienalde haritalar, yiyecekler, ölçüm birimleri, zaman, el sanatları, yapay zekâ, resim ve uzay istasyonu gibi pek çok konuda projeler var.

Pera Müzesi’nde ziyaretçilere sunulan “Derin Dijital İkiz” başlıklı çalışma, Legrand Jager’in imzasını taşıyor. “Ölçekler Okulu” kapsamındaki proje, Tasarım Bienali’nin ilgi çeken işlerinden biri. Navine G.khan-dossos’un çalışması Arter’de görülebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.