Özleyenler için:

Sizin yaşadığınız kentte de havalar soğudu mu? O zaman güzel havaların son demlerinin tadını çıkarabileceğiniz bir diyarda “Hafta Sonu Molası” vermeye ne dersiniz? Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek’e uzanıyoruz bu defa...

Dunya Extra - - HAFTA SONU MOLASI -

Mimarisinde çok katlı binalara rastlanmayan Göcek’te sahil hattı boyunca yürürseniz, kanallar geçecek ve bu kanalların etrafında zevkli bahçelere sahip evler göreceksiniz. En güzeli, daima yeşillikler içinde olmaları... Sahildeki banklardan birine oturup etrafın sükûnetinin keyfini çıkarın bence... Bu arada, bütün Ege gibi Göcek’e de mitolojide rastlamak zor değil. Meydanda yer alan, Göcek Kültür ve Turizm Derneği tarafından hazırlanan panodan alıntılıyorum: “Daidalos’un oğlu İkaros balmumu ile yapıştırdığı kanatlarıyla hayranlık içinde uçarken o kadar yükseklere çıkar ki güneşin kavurucu sıcağına dayanamayan balmumu erir ve İkaros düşerek hayatını kaybeder. İkaros’un güzelliğine hayran kaldığı ve sonrasında canından olduğu o yerin Göcek yakınındaki İnlice’de bulunan Daidala Antik Şehri olduğu söylenir.”

Göcek’in tarihinde madencilik de önemli. Meydandaki Atatürk heykelinin yanında bir madenci ve yerel kıyafetli bir genç kız yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.