Hayat kokan FOTOĞRAFLAR

Dunya Extra - - GÜNDEM SANAT -

“Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı” sergisi, İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde açıldı. Sergi, aramızdan 1995’te ayrılan sanatçıyı bazıları ilk kez sergilenen 86 karesiyle anıyor.

Fotoğraf sanatımızın önde gelen isimlerinden Yıldız Moran, 86 yaşında, 86 karesinden oluşan bir sergiyle anılıyor. İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, Yıldız Moran’ın ilk defa gün ışığına çıkan fotoğraflarının da yer aldığı bir seçkiyi geçen hafta sanatseverlerle buluşturdu. Eczacıbaşı Topluluğu’nun sponsorluğunda hazırlanan ve sanatçının 12 yıllık fotoğraf yolculuğunu yansıtan “Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı” sergisi, 12 Mayıs 2019 tarihine kadar gezilebiliyor.

Doğadan soyuta...

Kendisinden sonra gelen kuşakların fotoğraf yaklaşımlarına önemli katkılarda bulunan, Türkiye’nin akademik eğitim almış profesyonel ilk kadın fotoğraf sanatçısı Yıldız Moran’ın 86 siyah beyaz yapıtı, yaşasaydı 86 yaşına basacak olan sanatçıya bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Merih Akoğul’un küratörlüğünde hazırlanan “Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı” sergisi; sanatçının doğa, soyut, manzara, portre, yaşam, Anadolu, İstanbul, yurtdışı gibi farklı konulardaki eserlerini bir arada sanatseverlerle buluşturuyor.

Fotoğrafla örülü 12 yıl

Yapıtlarını 1950’li yılların başında üreten Yıldız Moran, 1950’den 1962’ye kadar olan dönemi, yani ömrünün 12 yılını fotoğrafa adadı. Yıldız Moran özellikle Anadolu’da çektiği fotoğraflarda insan sevgisi, sanatsal duyarlılık ve fotoğraf sezgisini aynı çizgi üzerinde buluşturarak kendine farklı bir alan açtı. Yalnızca o günlerin fotoğraf yaklaşımlarını değil, içinde yaşadığımız dönemin yeni sanat görüşlerini de kapsayan, fotoğraflarını çektiği insanları yaşadıkları coğrafyayla birleştiren bu izlenimci estetik, Yıldız Moran’ın fotoğraflarının en önemli özelliğini olarak nitelendirdi.

“Zamansız” kareler

Fotoğrafta evrensel bir dili, kendi bakış açısı üzerinden lirik bir biçimde ileten Moran, “zamansız” olarak adlandırılan fotoğraflarıyla tek başına ekol haline geldi. Doğu’nun geleneğiyle Batı’nın estetiğini karelerine başarıyla taşıyan Yıldız Moran, sadece siyah beyaz olarak çektiği fotoğraflarıyla insanların ve coğrafyaların üzerinde yansıyan ışık ve gölge dünyasını, kendine özgü kompozisyonlarla geleceğe miras bıraktı.

Günümüzün fotoğraf algısını yıllar öncesinden gören sanatçının fotoğrafları, bugün yalnızca fotoğraf otoritelerinden değil, ülkemizdeki ve dünyadaki sanat iz-

leyicilerinden de ilgi görüyor.

Kitabı da var

Bu arada, “Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı” sergisinin sponsorluğunu üstlenen Eczacıbaşı Topluluğu, Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi’nden geçen yıl Yıldız Moran üzerine bir kitap da yayınladı. Konsept ve tasarımı Bülent Erkmen’e ait olan, Merih Akoğul’un editörlüğünde hazırlanan yapıt, dizi içinde bir kadın fotoğrafçı için hazırlanan ilk yayın oldu.

İstanbul, 1955 Kapadokya, 1955

Ağrı Dağı, 1956

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.