Değiştirecek 200 eser, el

Dunya Extra - - Gündem Sanat -

Artam Antik A.Ş., 23 Aralık’ta gerçekleştirileceği iki bölümlü müzayedede resim, hat ve antika objeler satacak.

Koleksiyonerlere bu hafta sonu gerçekleştirilecek iki etaplı bir müzadeyede 200 lot eser sunulacak. Artam Antik A.ş.’nin 23 Aralık Pazar günü gerçekleştireceği mezatta; resim ve hat sanatımızın önemli isimlerinin eserlerinin yanı sıra çeşitli antika objeler de yeni sahiplerini bekleyecek. Koleksiyonerler, müzayedeyi Antik Palace’ta saat 14:00’ten itibaren takip edebilecek.

Artam Antik A.ş.’nin 302. müzayedesinin ilk bölümünde, 20. yüzyıl çağdaş Türk resim sanatının usta isimlerinin eserleri koleksiyonerleri bekleyecek. Müzayedenin ikinci bölümünde ise hat örnekleri ve tabloların yanı sıra antikalar da satışa sunulacak.

Müzayedede; “Sanattaki gerçeğin ‘insan ve toplum gerçeği’ olduğuna inanıyorum. Başından beri sanatın toplumsal bir işlevi olduğuna inandım. Sanatın yararlılığı ve gerçekliği arasında yakın bir ilinti var” diyen ünlü ressam Neşet Günal’ın “Sorun-sorum V” adını taşıyan yağlıboyası, teklifle alıcı bekleyecek.

Fahrelnissa Zeid’ten “Yeniden Doğuş”

Artam Antik A.Ş. tarafından satışa sunulacak eserler arasında muhammen

● bedeli en yüksek olan parça Fahrelnissa Zeid’in görkemli bir tablosu olacak. Zeid’in 1968’de yaptığı tuval üzerine yağlıboya, 122’ye 180 santimetre ebatlarındaki imzalı eseri “Yeniden Doğuş”, koleksiyonerlere 2 milyon liradan sunulacak.

Fahrelnissa Zeid’in yapıtı müzayedenin ilk bölümünde satışa çıkarken, ikinci bölümün muhammen bedeli en yüksek parçası ise bir hat çalışması olacak. 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başında yaşayan Hasan Rıza Efendi ketebeli, 1883 tarihli “Hilye-i Şerife” 550 bin liradan alıcı bekleyecek. Müzayedenin önemli hat eserleri arasında; 450 bin lira muhammen bedelli Ah- med Arif (Filibeli Bakkal Arif” ketebeli “Hilye-i Şerife” ve 375 liradan koleksiyonere sunulan Yahya Hilmi Efendi ketebeli “Hilye-i Şerife” de var.

Artam Antik A.ş.'nin 302. müzayedesinin diğer öne çıkan eserleri arasında Erol Akyavaş’ın ünlü “Guevara” konulu eseri, figüratif resmimizin önemli temsilcilerinden Neş'e Erdok’un “Gölköy” konulu tuvali, Mehmet Güleryüz, Burhan Doğançay, Komet ile Ömer Uluç’un farklı dönemlerinden eserleri yer alacak.

Tanıtım sergisi 23 Aralık’a kadar sürecek olan müzayedede; porselen vazolar, bronz heykeller gibi çeşitli antika objeler de koleksiyonerlere sunulacak.

Tuğralı gümüş leğen ibrik, 30 bin liradan alıcı bekliyor.

Zeid’in “Yeniden Doğuş”u (üstte) 2 milyon lira muhammen bedelle, Neşet Günal’ın “Sorun-sorum V”iyse teklifle satışta.

Halil Paşa’nın “Bostancı Sahili” 225 bin lira.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.