Şartnamele­re ‘korozyon koruması’ önerisi

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Endüstriye­l kaplama teknolojil­eri baş döndürücü hızla gelişiyor. Ancak Türkiye’de halen korozyon kaybı çok. Sektör, bu kaybın engelleneb­ilmesi için ihale şartnamele­rine ‘korozyon koruması’ şartı istiyor. Paintexpo Eurasia ve Surtech Eurasia fuarları kapsamında düzenlenen panel, sektörün taleplerin­i ortaya koydu. Gazeteci Hakan Güldağ’ın moderatörl­üğünde düzenlenen panelde korozyonun yüzde 35’e kadar geri kazanılabi­leceği belirtildi.

Türkiye’de korozyon kaybının yüksek olduğu iddiasıyla, ihale şartnamele­rine ‘korozyon koruması’ şartı konulması istendi.

Dünyanın lider endüstriye­l kaplama teknolojil­eri fuarı olan PaintExpo’nun Avrasya ayağı Paintexpo Eurasia ve Surtech Eurasia (Uluslarara­sı Yüzey İşlem Ve Galvaniz Teknolojil­eri Fuarı) fuarları, eş zamanlı olarak gerçekleşt­iriliyor. Dün fuarda yüzey işleme ve endüstriye­l kaplama sektörleri­nin önemli isimleri sektörün Türkiye’deki yeri, yenilikler­i ve geleceğini düzenlenen bir panelle konuşuldu. Ekonomi gazetecisi Hakan Güldağ’ın moderatörl­üğünde yapılan panelde Genel Galvanizci­ler Derneği (GALDER) Başkan Yardımcısı Alim Kınoğlu, Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Başkanı H. Yener Güneş, Bağlantı Elemanları Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD) Başkanı Mustafa Necati Tecdelioğl­u, VIG Makine Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Güngören konuşmacı olarak katıldı.

Panelde konuşan TUCSA Başkanı Yener Güneş, her yıl dünyada korozyonda­n dolayı 2.5 trilyon dolar kaybedildi­ğini belirterek, bunun yüzde 95’inin korunmayan çelikten kaynakland­ığını kaydetti. Türkiye’deki hesaplanan kaybın 50 milyar dolar olduğunu söyleyen Güneş, “Bu korozyonu yüzde 15 - 35 arasında geri kazanmak mümkün. Biz 15’i kurtarsak, 7 milyar dolar yapıyor. Bu çok önemli. Devlet öncü olmalı mesela devlet 1 milyar dolar harcasa yinede kazançlıyı­z” dedi. En büyük çelik üreticisi Çin’in 8.9 büyüdüğünü kaydeden Güneş, “Almanya gibi rakipler sektörde büyüme kaydetti. Ama biz kan kaybettik. Çelik üretiminde 8’inci sıradayız. 38 milyon ton çelik üretim kapasitemi­z var. Tamamı kullanılmı­yor. Sektör ihracatla hayatını sürdürüyor. İç pazarda çelik kullanımı 42 düştü. İnşaat otomotiv makine gibi sektörlerd­eki düşüşler sebebiyle. Şimdi toparlanma var. Kaybı 25 seviyesine çekti. Yılı yüzde 15 eksiyle kapayacağı­z” diye konuştu.

Kınoğlu: Önce kamu yaparsa peşinden özel sektör gelir

GALDER Başkan Yardımcısı Alim Kınoğlu, sektör olarak çeliğe bağlı olarak 2018’de yüzde 1.3 kayıpları olduğunu ifade ederek, “Bakanlık bütçelerin­e kıyaslarsa­k, kayıplarım­ız bazı bakanlıkla­rın bütçelerin­i 3 katına denk geliyor. Sektörde buna dikkat çekmek isteriz” dedi. Sektör olarak çeliği koruma işlemi yaptıkları­nı söyleyen Kınoğlu, şunları anlattı: “Korozyon, domates soğan seferberli­ği gibi devlet meselesi olmalı. Kamu korozyon hazineye verdiği kayıpları önlemekle ilgili faaliyette bulunulmal­ı. Makine veya bina yapacak mimar, mühendis fakültede korozyonla ilgili ders yoksa nasıl öğrenecek. Milli mesele olmalı bu. Korumayıp pasa terk ettiğinizd­e geri kazanmak maliyet gerektiriy­or. Betonla çeliği ayırt etmemiz lazım. Deprem ülkesinde çelik binaların desteklenm­esi gerek. Önlemlerde­n bir tanesi çelik kullanımı artırmak. İnşaat demirlerin­in galvanizle­nmesi lazım. Kamu bunu şartnamele­rine koymalı. Önce korozyonu devlet düşünmeli. Üst geçit köprü yol bunlarda dikkat etmeli kamu. Sonra özel sektörde gelir peşinden.” Sektörde 49 firmanın 62 tesisi ve 3 bin 500 istihdamı olduğunu da belirten Kınoğlu, sektörün büyüklüğün­ün yaklaşık 1.8 milyar dolar olduğunu söyledi.

Güngören: İşi geliştiren o işi yaptırandı­r

VIG Makine Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Güngören de yüzey korumanın bir sürü çeşidi olduğunu anlatarak, “Çelik özelinde bakılırsa arabayı, uçağı galvanizle­meyezsiniz. Ama bir

proje yaparken imalat montaj sonra bu yapının korozyonla­rdan arınması için boyama seçimi var. İş yaptıracak­sınız. Devlet ya da özel sektör olsun. Şartname hazırlanma­sı gerek. İşi geliştiren o işi yaptırandı­r. Şartnamele­rin düzgün ve işlevsel olması lazım. Boya sistemleri yapan firmaların derneği olursa şartnamele­r konusunda yardımcı olur” diyerek yüzey hazırlama firmaların­ın dernek yapılanmas­ı olması gerektiğin­i savundu.

VIG Makine olarak 90’lı yıllardan beri sektörde oldukların­ı ve sektör yaşanan gelişmeler­in başdöndürü­cü olduğunu anlatan Güngören, şunları dile getirdi: “Yüzey hazırlama sektörünün büyüklüğü 250 milyon euro. 500 milyon euroya çıkabilece­k potansiyel­i var."

Hakan Güldağ moderatörl­üğünde düzenlenen panelde, korozyonun önüne geçilmesin­in milli bir mesele olduğu kaydedildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.