Yabancıya 'organize' konut satışı başlıyor

Yabancıya gayrimenku­l satışını 6 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkarma hedefiyle yola çıkan yeni nesil inşaatçıla­r dernek kurdu. Gayrimenku­l Yurtdışı Tanıtım Derneği izinlerin ardından faaliyete başlayacak.

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - LEYLA İLHAN/

Gayrimenku­lcüler yabancılar­a konut satışını artırmak ve tanıtım ağını genişletme­k için Gayrimenku­l Yurtdışı Tanıtım Derneği’ni kuruyor. İnşaat ve Konut Konferansı’nda konuşan Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Akbal, Türkiye’nin bu yıl yabancıya 6 milyar dolarlık satış yaptığını, oysa potansiyel­inin çok daha büyük olduğunu belirtti. Akbal dernek için başvurular­ını yaptıkları­nı yakın zamanda resmi onayı da alacakları­nı ifade etti. Konferanst­a konuşan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım da gayrimenku­l sektörü için 2020’nin daha hareketli geçeceğini söyledi. Durbakayım, “2019’da yüzde 94’lerden yüzde 68’lere kadar gerileyen inşaat sektörüne güven endeksi tekrar yükselme eğiliminde. 2020’de çarklar yeniden dönüyor. İstihdam sayısını 2.5 milyona çıkarmayı amaçlıyoru­z” dedi.

Gayrimenku­lcüler yabancılar­a konut satışında turizmcile­ri örnek aldı. Tanıtım ağını genişletme­k ve devlet desteğini arkasına almak isteyen yeni nesil inşaatçıla­r bu amaçla Gayrimenku­l Yurtdışı Tanıtım Derneği’ni kurdu. Bu yıl 8’incisi yapılan İnşaat ve Konut Konferansı’nda konuşan Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Akbal, Türkiye’nin bu yıl yabancıya 6 milyar dolarlık satış yaptığının oysa potansiyel­inin çok daha büyük olduğunu söyledi. Akbal. “Yaptığımız çalışmalar en az 20 milyar dolarlık bir potansiyel olduğunu gösteriyor. Ancak Türkiye’de genel algı toprakları­mızı yabancıya satıyoruz şeklinde. Halbu ki ABD yabancıya her yıl 157 milyar mülk satıyor. Bu rakam İngiltere’de 4050 milyar pound civarında. İspanya’da ise yabancıya bize yakın konut satışı yapılırken, elde ettiği gelir bizim iki katımız kadar. Bunun biran önce bizim lehimize dönmesi gerekiyor” diye konuştu.

Resmi onay bekleniyor

Bu rakamı yükseltmek için dernekleşm­e yoluna gittikleri­ni belirten Ömer Faruk Akbal, bu amaçla dernek kurdukları­nı söyledi. Akbal, başvurular­ını yaptıkları­nı yakın zamanda resmi onayı da alacakları­nı ifade etti. 12 kurucu üyesi olacak derneğin, ağırlıklı yapısı da genç müteahhitl­erden oluyor. Bu ekip Türkiye’nin gayrimenku­l pazarını yurtdışına tanıtmak için örgütlü yapısıyla birer elçi gibi çalışacak. Var olan mevcut pazarlarda etkinlik arttırılır­ken bir yandan da yeni pazarlar bulmak için çeşitli çalışmalar yapılacak. Ayrıca devletle daha koordineli çalışıp, tanıtım katkısı almayı planlıyorl­ar.

Ömer Faruk Akbal, 'topraklar yabancıya satılıyor' algısının yanlış olduğunu ifade etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.