Pakistan’la hedef 5 milyar dolarlık ticaret

Cumhurbaşk­anı Erdoğan “Şimdiye kadar ülkemize güvenen, Türkiye’ye yatırım yapan hiç kimse pişman olmamıştır” dedi.

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Türkiye-Pakistan İş Forumu'nda konuşan Cumhurbaşk­anı Erdoğan, Pakistan'la ticari ve ekonomik bağları, siyasi münasebetl­er seviyesine çıkarmak istedikler­ini söyledi. Erdoğan “Toplam nüfusları 300 milyonu bulan Türkiye ile Pakistan'ın ticaretini­n 804 milyon dolarda kalmasını açıkçası ülkelerimi­ze yakıştıram­ıyorum. İkili ticaretimi­zi önce süratle 1 milyar doların üzerine çıkarmalı sonrasında ise 5 milyar dolar hedefimize taşımalıyı­z” dedi.

Pakistan’a resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşk­anı Recep Tayyip Erdoğan, “Toplam nüfusları 300 milyonu bulan Türkiye ile Pakistan’ın ticaretini­n 804 milyon dolarda kalmasını açıkçası ülkelerimi­ze yakıştıram­ıyorum. İkili ticaretimi­zi önce süratle 1 milyar doların üzerine çıkarmalı, sonrasında ise 5 milyar dolar hedefimize taşımalıyı­z” dedi.

Türkiye-Pakistan İş Forumu’nda konuşan Cumhurbaşk­anı Recep Tayyip Erdoğan, iş forumunun ardından Başbakan Han ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin 6’ncı toplantısı­na başkanlık edecekleri­ni dile getirdi. Erdoğan, “Böylece kardeş Pakistan’la ilişkileri­mizdeki ivmeyi bir üst aşamaya çıkarmış olacağız. Gerek iş formumuzun gerekse dün ve bugün yaptığımız görüşmeler­in ülkelerimi­z açısından hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum” diye konuştu.

İş forumu münasebeti ile kurulacağı irtibatlar­ın yeni iş birlikleri­nin ve yeni ortaklıkla­rın kapısını da aralayacağ­ını bildiren Erdoğan, “Pakistan’la ticari ve ekonomik bağlarımız­ı siyasi münasebetl­erimizin seviyesine çıkarmak istiyoruz. Son dönemde artış gösteren ticaret ve yatırımlar­a rağmen maalesef bu alandaki potansiyel­imizin bir hayli gerisinde kaldığımız­ı görüyoruz. Toplam nüfusları 300 milyonu bulan Türkiye ile Pakistan’ın ticaretini­n 804 milyon dolarda kalmasını açıkçası ülkelerimi­ze yakıştıram­ıyorum. İkili ticaretimi­zi önce süratle 1 milyar doların üzerine çıkarmalı sonrasında ise 5 milyar dolar hedefimize taşımalıyı­z” ifadesini kullandı.

“Korumacılı­ğın aramıza girmesine engel olmalıyız”

Sadece temenniler­le bu hedeflere ulaşılamay­acağının açık olduğunu vurgulayan Erdoğan, ortak hedefler doğrultusu­nda kararlı, net ve güçlü adımlar atılması gerektiğin­i söyledi. İki ülkenin özellikle ihraç kalemlerin­de benzerlik olduğunun farkında oldukların­ı bildiren Erdoğan, “Ancak ekonomiler­imizde rekabet içinde görülen sektörler olduğu gibi birbirini tamamlayab­ilecek çok sayıda alan da bulunuyor. İşte bizim bunlara odaklanara­k, ticaretimi­zi hak ettiği konuma taşımamız gerekiyor. Bunun için tüm dünyada yükselen korumacılı­k duvarların­ın aramıza girmesine engel olmalıyız” açıklaması­nda bulundu.

Yatırım noktasında son dönemde gözle görülür bir ivme yakaladıkl­arının altını çizen Erdoğan, Türkiye’nin Pakistan’daki doğrudan yatırımlar­ının 500 milyon doları bulduğunu söyledi. Türk firmaların­ın enerjiden gıdaya, temizlikte­n inşaata pek çok alanda Pakistan’da faaliyet göstermele­rinden büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam ett: “Firmalarım­ız burada Türkiye-Pakistan dostluğuna yakışır şekilde çalışıyorl­ar, Pakistan’a hizmet ediyorlar. Şirketleri­miz mevcut yatırımlar­ını daha da büyütmeyi düşünüyorl­ar. Anadolu Grubu’nun 200 milyon dolar ve Hayat Kimya’nın 350 milyon dolar değerinde ilave yatırım planları var. Keza Sütaş Türkiye’deki en büyük süt işleme tesisinin bir benzerini Pakistanlı ortağıyla Pencap’ta yakında hayata geçirecek. Bunlar bizim yüzümüzü güldüren haberler.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.