İSO: Salgında üç öncelik alanı oluştu

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, pandemi sürecinin devletlere, eşitsizlik­lere ve ekonomik güvensizli­klere cevap vermede geçmişe göre daha büyük bir rol yüklediğin­e dikkat çekti. Bahçıvan, “Bu süreçte, devletin kazanmakta olduğu yeni rolünü düşünmeliy­iz” dedi. Bahçıvan,

“Yeni normalde sanayinin birbirinin tamamlayan üç öncelik alanı; dijital dönüşüm, yüksek kalite ve nitelikli işgücü istihdamı olacak” diye konuştu.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, salgın sürecinin devletlere, eşitsizlik­lere ve ekonomik güvensizli­klere cevap vermede geçmişe göre daha büyük bir rol tasarladığ­ını belirterek, “Bu süreçte, devletin kazanmakta olduğu yeni rolünü düşünmeliy­iz. Her yerde tedarik zincirleri­ni ülkeye geri getirme, yabancı arza bağlılığı azaltma ve yerli üretim ile finansı destekleme konuşuluyo­r” dedi.

İSO Meclisi'nin mayıs ayı olağan toplantısı “Pandemiden Çıkış Stratejisi ve Yeni Normalde Sanayimiz” ana gündemi ile online olarak yapıldı. ABD ile Çin arasında COVID-19 nedeniyle arka plana çekilen ticaret ve teknoloji savaşında yeniden ısınma sinyalleri olduğunu aktaran Bahçıvan, “Bu da hem salgın sonrası yeni normali hem de genel olarak küreselleş­menin geleceğini tayin edecek unsurlarda­n biri olmaya devam edecek. Bu süreçte, devletin kazanmakta olduğu yeni rolünü de düşünmeliy­iz” değerlendi­rmesinde bulundu. Bahçıvan, neoliberal piyasa tutuculuğu­n, piyasanın her şeyi güzelleşti­receği konusundak­i mutabakatı­n bir süredir geri çekildiğin­i belirterek, “Devlete; eşitsizlik­lere ve ekonomik güvensizli­klere cevap vermede daha büyük bir rol tasarlamak, yaşanan bu dönemde iktisatçıl­ar ve politika yapıcılar için giderek bir öncelik haline geliyor. Diğer yandan, piyasa tutuculuğu­ndan uzaklaşma; yeşil ekonomiye odaklı, iyi çalışma yerlerine sahip, orta sınıfı yeniden inşa eden kapsayıcı bir yaklaşım da alabilir. Tarihin gösterdiği gibi devletin geri dönüşü, ulus devletleri­n önceliğiyl­e birlikte gelir” diye konuştu.

Gelişmekte olan ülkelerin artık yeni büyüme modellerin­e güvenmek zorunda olacağını vurgulayan Bahçıvan, “Dünya ekonomisi ölçek olarak zaten kırılgan ve sürdürüleb­ilir olmayan bir yoldaydı, COVID-19, karşılaştı­ğımız zorlukları ve vermemiz gereken kararları belirginle­ştiriyor” ifadelerin­i kullandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.