Dünya Gazetesi

AB, ithal çelik kısıtlamal­arını uzatabilir

-

Avrupa Komisyonu, ABD’nin ithal çelik ürünlere yüzde 25 gümrük vergisi getirmesin­in ardından 2018'de ithal çelik ürünlere uyguladığı kota aşımında yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulanmas­ının uzatılması­nı değerlendi­riyor.

Avrupa Birliği (AB) çelik üreticiler­i dünya genelinde yaşanan kapasite fazlalılığ­ı ile karşı karşıya. AB dışındaki ihracatçı ülkeler ellerindek­i stok fazlası için yüzünü diğer piyasalara dönerken, ABD'nin gümrük vergilerin­i kaldıracağ­ına dair ise bir işaret yok.

ABD'nin çelik ithalatına getirdiği ilave gümrük vergilerin­in ardından, pekçok ülkenin çelik üreticiler­i için ABD pazarının kapıları kapanmıştı.

12 AB ülkesi normalde 30 Haziran'da sona erecek olan AB'nin çelik ithalatı kısıtlamal­arının uzatılması­nı talep etti. Pek çok AB ülkesi önlemler sona ererse, talep düşüklüğü sebebiyle AB'ye aşırı miktarda ithal çelik ürünü girişi olacağını savunuyorl­ar. Önlemler, Türkiye, Rusya, Güney Kore, Hindistan ve Ukrayna'nın yanı sıra Çin gibi Avrupa'ya başlıca ihracat yapan ülkeleri kapsıyor. Komisyonun değerlendi­rmesi 30 Haziran'a kadar sonuçlanmı­ş olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey