Paşam Pastanesi, 2020’de üçüncü şubesini açacak

Konya’da 17 yıldır hizmet sektöründe faaliyet gösteren Paşam Pastanesi 2020 yılında üçüncü şubesini açmaya hazırlanıy­or.

Dunya Gida - - İçindekile­r -

Pașam Pastanesi’ni 1998 yılında küçük bir imalathane olarak açtıkların­ı; marketlere, bakkallara, büfelere ürünler verdikleri­ni, fabrikalar­ın ürünlerini yaptıkları­nı dile getiren Pașam Pastaneler­i Firma Sahibi Pașa Korkmaz, “Küçük bir ișletme olarak bașlayarak 17 yılda Konya’nın lider pastanesi olduk. 1999 yılında Pașam Pastanesi’nin dondurma bölümünü açtık ve bu ürünlerimi­zi insanlara doğrudan ulaștırma amacıyla attığımız bir adımdı. 2000 yılında Pașam Pastanesi’ni daha da büyüttük. 2005 yılında yavaș yavaș marka haline gelmeye bașladık. İsmimizin sonuna –M harfini ekleyerek Pașam isminin tescilini aldık ve markamızı olușturmak için en önemli adımı attık” dedi.

2020 yılında da Selçuklu Bölgesinde bir șube açmayı hedefledik­lerini belirten Pașa Korkmaz sözlerine șöyle devam etti: “2007 yılında büyük bir ilerleme gerçekleșt­irerek șubemizi ikiye çıkarttık ve Meram’da șubemizi açtık. Șubelerimi­zde çıkan ürünler günlük ve taze ürünler. Pașam Pastanesi ile bütünleșmi­ș ürünlerimi­z var. Satıșını gerçekleșt­irdiğimiz dondurmamı­zı kendimiz üretiyoruz ve ürünlerimi­zin süt ihtiyacını yine kendi çiftliğimi­zden karșılıyor­uz. İnsanlar artık kilometrel­erce uzaklıktan dondurmamı­zı, tahinli pide ve güllacımız­ı yemeye geliyorlar. Pastaneler günümüzde konsept olarak bistro ya dönmek zorunlardı. Hem restorant, hem kafe, hemde pasatane olarak üçünü birleștirm­ek zorundayız. Ayakta kalmamız için bu artık șart. Biz bu ișe pastane olarak bașladık ama șu anda ayakta kalmak için kafecilik sektörüne ayak uydurmamız șarttı. Açılıș programlar­ı, kokteyller, düğün organizasy­onları gibi toplu programlar­ı üstleniyor­uz bunun yanında pastaneler­imizde fast food ürünleri de barındırıy­oruz.”

Paşa Korkmaz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.