Ulusal Süt Konseyi’nden “Süt içiyorum” kampanyası

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, ülke olarak süt üretiminde dünyada sekizinci sırada yer almamıza rağmen tüketimde dünya sıralamasında gerilerde olduğumuzu belirtti.

Dunya Gida - - Haber -

Türkiye, Avrupa’da süt üretici ülkeler arasında geçen yıl 20 milyon, 700 bin ton süt üretimi ile üçüncü oldu.Ancak süt tüketiminde bu sıralamamanın gerisinde kaldı. Avrupa’da yıllık kiși bașı süt tüketimi ortalama 59.4 olarak kaydedildi, Türkiye ise yılda sadece 34 kg süt tüketimi ile ortalamanın altında kaldı. Ulusal Süt Konseyi, Süt Tüketimi için milli çağrı yaptı.

Türkiye, süt üretiminde dünyada sekizinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada yer alıyor. Süt üretimi son on yılda yüzde 70 artarak 20.7 milyon tona ulaștı. Her yıl 9,1 ton süt, süt ürünleri yapımı için sanayiye aktarılıyor. Türkiye’de sağlıklı süt tüketiminin yıllık kiși bașı 34 kg. olduğuna dikkat çeken Ulusal Süt Konseyi, tüketimin azaldığına dikkat çekerek, sağlıklı bir gelecek için süt tüketilmesi çağrısı yaptı.

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, ülke olarak süt üretiminde dünyada sekizinci sırada yer almamıza rağmen tüketimde dünya sıralamasında gerilerde olduğumuzu belirtti. Özellikle büyüme çağındaki çocukların her gün kaynağı belli sağlıklı süt tüketmeleri gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Artık,șunları söyledi;

“Türkiye’de süt tüketimi yaklașık olarak kiși bașı yıllık 34 kilogram. Avrupa’da ise bu ortalama kiși bașı 60, Amerika kıtasında 58 kilogram. Ulusal Süt Konseyi olarak bu rakamların artırılmasını hedefliyoruz. Türkiye, süt üretiminde dünyada sekizinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’de sağlıklı süt tüketim oranı daha da düșüyor. Bu, geleceğimiz için bir kayıptır. Gelecek sağlıklı nesiller yetiștirmek

milli bir meseledir. Bu nedenle çocuklarımıza süt içirmeliyiz. Ulusal Süt Konseyi olarak herkese günde 2 bardak, sağlıklı süt tüketin diyoruz”.

Süt, bedensel ve zihinsel gelișim için faydalı

Süt, beyin gelișiminde etkili olan iyot, demir, çinko, folik asit, B12, B6, E ve A vitaminlerinin tümünü içeriyor. Anne sütünden sonra bebeğin bir yașından sonra tüketmeye bașladığı inek sütü de içerdiği çinko, iyot, B grubu vitaminler (B2, B6, B12) ve esansiyel yağ asitleri (arașidonik asit, linoleik asit) içeriği ile beyin gelișimine katkı sağlıyor. Uzmanlar, kemiklerin yapı tașı olan kalsiyum açısından en zengin ve vücutta kullanılabilirliği en yüksek besin olan sütün her gün düzenli olarak tüketilmesini öneriyor. Özellikle büyüme çağı (6-10 yaș) ve ergenlik döneminde (10-18 yaș) gelișimin sağlıklı bir șekilde tamamlanması için gerekli vitamin ve minerallerin düzenli olarak alınması gerekiyor. İlerleyen yașlarda da düzenli olarak tüketilmesi önerilen süt, kemik kaybını engelliyor.

Nevzat Artık

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.