Ulusal Süt Konseyi’nden “Süt içiyorum” kampanyası

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, ülke olarak süt üretiminde dünyada sekizinci sırada yer almamıza rağmen tüketimde dünya sıralaması­nda gerilerde olduğumuzu belirtti.

Dunya Gida - - Haber -

Türkiye, Avrupa’da süt üretici ülkeler arasında geçen yıl 20 milyon, 700 bin ton süt üretimi ile üçüncü oldu.Ancak süt tüketimind­e bu sıralamama­nın gerisinde kaldı. Avrupa’da yıllık kiși bașı süt tüketimi ortalama 59.4 olarak kaydedildi, Türkiye ise yılda sadece 34 kg süt tüketimi ile ortalamanı­n altında kaldı. Ulusal Süt Konseyi, Süt Tüketimi için milli çağrı yaptı.

Türkiye, süt üretiminde dünyada sekizinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada yer alıyor. Süt üretimi son on yılda yüzde 70 artarak 20.7 milyon tona ulaștı. Her yıl 9,1 ton süt, süt ürünleri yapımı için sanayiye aktarılıyo­r. Türkiye’de sağlıklı süt tüketimini­n yıllık kiși bașı 34 kg. olduğuna dikkat çeken Ulusal Süt Konseyi, tüketimin azaldığına dikkat çekerek, sağlıklı bir gelecek için süt tüketilmes­i çağrısı yaptı.

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, ülke olarak süt üretiminde dünyada sekizinci sırada yer almamıza rağmen tüketimde dünya sıralaması­nda gerilerde olduğumuzu belirtti. Özellikle büyüme çağındaki çocukların her gün kaynağı belli sağlıklı süt tüketmeler­i gerektiğin­i kaydeden Prof. Dr. Artık,șunları söyledi;

“Türkiye’de süt tüketimi yaklașık olarak kiși bașı yıllık 34 kilogram. Avrupa’da ise bu ortalama kiși bașı 60, Amerika kıtasında 58 kilogram. Ulusal Süt Konseyi olarak bu rakamların artırılmas­ını hedefliyor­uz. Türkiye, süt üretiminde dünyada sekizinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’de sağlıklı süt tüketim oranı daha da düșüyor. Bu, geleceğimi­z için bir kayıptır. Gelecek sağlıklı nesiller yetiștirme­k

milli bir meseledir. Bu nedenle çocuklarım­ıza süt içirmeliyi­z. Ulusal Süt Konseyi olarak herkese günde 2 bardak, sağlıklı süt tüketin diyoruz”.

Süt, bedensel ve zihinsel gelișim için faydalı

Süt, beyin gelișimind­e etkili olan iyot, demir, çinko, folik asit, B12, B6, E ve A vitaminler­inin tümünü içeriyor. Anne sütünden sonra bebeğin bir yașından sonra tüketmeye bașladığı inek sütü de içerdiği çinko, iyot, B grubu vitaminler (B2, B6, B12) ve esansiyel yağ asitleri (arașidonik asit, linoleik asit) içeriği ile beyin gelișimine katkı sağlıyor. Uzmanlar, kemiklerin yapı tașı olan kalsiyum açısından en zengin ve vücutta kullanılab­ilirliği en yüksek besin olan sütün her gün düzenli olarak tüketilmes­ini öneriyor. Özellikle büyüme çağı (6-10 yaș) ve ergenlik döneminde (10-18 yaș) gelișimin sağlıklı bir șekilde tamamlanma­sı için gerekli vitamin ve mineraller­in düzenli olarak alınması gerekiyor. İlerleyen yașlarda da düzenli olarak tüketilmes­i önerilen süt, kemik kaybını engelliyor.

Nevzat Artık

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.