“TÜİK istatistiklerinin sahada yansımaları farklı olabilir”

UKON Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, TÜİK istatistiklerinin sahada yansımalarının farklı olabildiğini belirterek, “Üretimin sorunlarını ve sahada yaşananları daha net olarak gören üretici temsilcilerinin deneyim ve görüşleri bu sebeple önem arz etm

Dunya Gida - - İçindekiler -

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin (UKON), sektörde yașanan gelișmeler, kırmızı et, süt ve yem sektörü analizi, mevzuat ve konseyin faaliyetlerine dair bilgileri içeren Ocak Ayı Bülteni yayınlandı. UKON Ocak Ayı Bülteni’nde değerlendirmelerde bulunan Yönetim Kurulu Bașkanı Ahmet Hacıince ise TÜİK istatistiklerinin sahada yansımalarının farklı olabildiğini vurguladı. Hacıince, “Toplam üretim ile sığır eti üretimindeki azlık sahada görülmekte iken, resmi istatistiklerde küçükbașta artıș olduğu belirtilmekte, ancak yılbașından bu yana küçükbaș fiyatlarında artıș yașanmaktadır. Üretimin sorunlarını ve sahada yașananları daha net olarak gören üretici temsilcilerinin deneyim ve görüșleri bu sebeple önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı. UKON Bülteni’nde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2017 yılında bir önceki yıla göre büyükbaș hayvan sayısının yüzde 13,2 oranında artıșla 16 milyon 105 bin bașa, küçük

baș hayvan sayısının ise yüzde 7,2 oranında artıșla 44 milyon 312 bin bașa yükseldiğine dikkat çekildi.

Kesilen büyükbaș hayvan sayısında bir önceki yıla göre yüzde 7,5 oranında azalma, küçükbașta ise yüzde 23,3 oranında artıș görülürken, kırmızı et üretiminde ise sığır eti üretimi bir önceki yıla göre yüzde 6,8 oranında azaldı, koyun eti üretimi ise yüzde 21,3 oranında arttı.

“Üretim odaklı tedbirler alınmalı”

Yine TÜİK rakamlarına göre toplam süt üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 12 oranında artıș ile 20 milyon 700 bin ton olarak tahmin edilmesine rağmen, sanayiye gönderilen sütün bir önceki yıla göre yaklașık 100 bin ton azaldığına dikkat çekilen açıklamada, șunlar kaydedildi: “Toplam kırmızı et üretiminde görülen artıșın bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında olmasına rağmen üretim rakamlarının sene içerisinde yapılan ithalatı da içermesi nedeniyle, yerli üretimdeki azalmanın resmi rakamların daha üzerinde gerçekleștiği düșünülmektedir. Süt verilerinde görülen düșüșler, aynı zamanda diși hayvan kesiminin de devam ettiği anlamına gelmektedir.

Yapılan et ithalatı ile her ne kadar fiyatlarda kısa ve orta vadede düșme görülse bile yukarıda görüldüğü üzere üretim verilerinin azalma göstermesi üretim odaklı tedbirlerin alınması gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu yönde üretimi artırıcı bir tedbir olarak Bakanlığımızın uygulamaya koyacağı 300 koyun projesini son derece önemli bulmakla birlikte bașta üreticilerden istenecek teminat miktarı olmak üzere üreticilerden istenecek bazı șartların üretici için daha uygun olacak șekilde düzenlenmesi halinde projenin etkinliği daha da artacaktır.”

Üreticilerin önünü görebilmesi ve sürdürülebilir üretime katkı sağlaması için desteklemelerin en az 3 yıllık olarak belirlenmesini ümit ettikleri belirtilirken “Üreticilerin uygun finans kaynaklarına ulașımı açısından Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sübvansiyonlu kredilerin besicilik kısmında azami miktar ve kapsamının genișletilmesi ile süresinin 3 yıl olarak belirlenmesi son derece olumludur” denildi.

Ahmet Hacıince

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.