MEVZUAT TÜRK GIDA KODEKSİ ET VE ET ÜRÜNLERİ TEBLİĞİ (TEBLİĞ NO: 2012/74)

Dunya Gida - - Advertorial -

Tebliğe göre; büyükbaș ve küçükbaș hayvan etleri birbiriyle karıștırılabilir aynı șekilde kanatlı hayvan türlerinden de elde edilen etler birbirleriyle karıștırılabilir. Ancak belirtilen bu durumlar dıșında farklı hayvan türlerine ait etler birbirleriyle karıștırılamaz. Sadece üretim teknolojisi gereği kanatlı eti ürünlerine kırmızı et ve/veya yağı karıștırılabilir.

Kıyma, köfte hariç hazırlanmıș kırmızı et karıșımları ve hazırlanmıș kanatlı et karıșımlarının üretimi yapılamaz. Ancak tüketici talebi üzerine anında kıyma ve köfte hariç hazırlanmıș et karıșımları hazırlanabilir. Çiğ kanatlı etleri hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilir ve perakendeci tarafından ambalaj bütünlüğü bozulmadan son tüketiciye sunulur.

Et ürünleri karkas etinden veya sakatattan hazırlanır. Ancak dilli salam hariç olmak üzere fermente sucuk, ısıl ișlem görmüș sucuk, pastırma, kavurma, jambon, köfte, kanatlı köfte, döner, kanatlı döner ve emülsifiye et ürünleri gibi karkas etinden üretilen et ürünlerine sakatat katılamaz. Sakatattan hazırlanan et ürünlerine ise karkas eti katılabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.