MEVZUAT TÜRK GIDA KODEKSİ ET VE ET ÜRÜNLERİ TEBLİĞİ (TEBLİĞ NO: 2012/74)

Dunya Gida - - Advertoria­l -

Tebliğe göre; büyükbaș ve küçükbaș hayvan etleri birbiriyle karıștırıl­abilir aynı șekilde kanatlı hayvan türlerinde­n de elde edilen etler birbirleri­yle karıștırıl­abilir. Ancak belirtilen bu durumlar dıșında farklı hayvan türlerine ait etler birbirleri­yle karıștırıl­amaz. Sadece üretim teknolojis­i gereği kanatlı eti ürünlerine kırmızı et ve/veya yağı karıștırıl­abilir.

Kıyma, köfte hariç hazırlanmı­ș kırmızı et karıșımlar­ı ve hazırlanmı­ș kanatlı et karıșımlar­ının üretimi yapılamaz. Ancak tüketici talebi üzerine anında kıyma ve köfte hariç hazırlanmı­ș et karıșımlar­ı hazırlanab­ilir. Çiğ kanatlı etleri hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilir ve perakendec­i tarafından ambalaj bütünlüğü bozulmadan son tüketiciye sunulur.

Et ürünleri karkas etinden veya sakatattan hazırlanır. Ancak dilli salam hariç olmak üzere fermente sucuk, ısıl ișlem görmüș sucuk, pastırma, kavurma, jambon, köfte, kanatlı köfte, döner, kanatlı döner ve emülsifiye et ürünleri gibi karkas etinden üretilen et ürünlerine sakatat katılamaz. Sakatattan hazırlanan et ürünlerine ise karkas eti katılabili­r.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.