Sulama teknolojilerindeki yenilikler su israfını önlüyor

Dunya Gida - - İçindekiler - Büşra Sözen busra.sozen@dunya.com

Sulama teknolojilerinde inovatif çözümler üretmek kadar, standart ürünlerin AR-GE yatırımları ile geliştirilmesinin de önemli olduğunu belirten Kärcher Perakende Kanallar Ülke Satış Müdürü Süalp Özan, sulama teknolojilerindeki en büyük yeniliklerin bitkinin gerçek anlamda ihtiyaç duyduğunda sulanmasını sağlayan ve bu şekilde su israfını önleyen ürünler olduğunu söyledi.

Taze yeșil yapraklı sebzelerden, rengarenk açan çiçeklere kadar evin ve bahçenin etrafındaki bitkilerin sadece doğru bakım ile büyüyüp ve gelișeceğini söyleyen Kärcher Perakende Kanallar Ülke Satıș Müdürü Süalp Özan, Bitki için uygun șekilde sulamanın özellikle sıcak yaz aylarında oldukça önemli olduğunu söyledi. Sulama sistemlerinde kullanılan bahçe hortumundan, salınımlı fıskiyelere, sprey tabancalarından, yağmurlama sistemine kadar birçok farklı ürün, bitkilerin su ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılabileceğini belirten Özan, “Kärcher'in yenilikçi sulama çözümleri sayesinde, gün içinde bir yere gittiğinizde veya tatil için șehir dıșına çıktığınızda endișe duymanıza ve bahçenizi sulamak için birisini bulmanıza gerek kalmaz. Sürekli gelișen ve yenilenen teknolojik trendler her alanda olduğu gibi sulama teknolojileri üzerinde de etkilerini göstermiș ve otomasyon dönemini bașlatmıștır diyebiliriz” dedi. Sulama teknolojilerinde inovatif çözümler üretmek kadar, standart ürünlerin AR-GE yatırımları ile geliștirilmesinin de önemli olduğunu belirten Özan, “Bahçedeki çok çeșitli bitki türlerinin farklı su ihtiyaçları bulunur. An- cak hangi bitki için hangi sulama yöntemi uygundur sorusunu yanıtlamak her zaman kolay olmaz. Bu soruyu sorduğunuzda pek çok seçenekle karșı karșıya kalırsınız. Örneğin çimlerin fıskiyelerle sulanması tavsiye edilir. Çünkü fıskiyeler, suyu büyük bir alan boyunca ince su parçacıkları halinde eșit olarak dağıtır. Ancak çiçeklerin sprey tabancaları ile sulanması daha doğrudur. Sprey tabancaları çok çeșitli uygulamalara izin verir. Büyük alanları sulayabileceğiniz fıskiyelerden farklı olarak, sulama, su hacminin daha hassas bir șekilde dozlandığı ve hedeflendiği bir biçimde gerçekleștirilir. Miktarı doğru ayarlamak, özellikle hassas çiçekler için çok önemlidir. Yine damla sulama sistemleri çiçeklerin sabit bir konumdan kolay ve pratik bir șekilde sulanmasını sağlar” șeklinde konuștu.

Sulama teknolojilerindeki en büyük yenilikler, bitkinin gerçek anlamda ihtiyaç duyduğunda sulanmasını sağlayan ve bu șekilde su israfını önleyen ürünler olduğunu kaydeden Süalp Özan, “Çevreye duyarlı ve israfı minimuma indirmek üzere tasarlanmıș bu ürünler, hem sürdürülebilirlik anlamında hem de "sulama teknolojileri" anlamında sahiplenilmesi gereken "yaklașımın" en önemli örneklerindendir” dedi.

Süalp Özan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.