ARC Süt, ürün grubuna süt tozunu da ekledi

Süt tozu, peyniraltı suyu tozu ve türevlerini gıda endüstrisinin hizmetine sunduklarını belirten ARC Et ve Süt Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Arıcı, ürün gruplarına 2018 yılında ARC markalı yağlı ve yağsız süt tozu imalatını da ekleyerek müşte

Dunya Gida - - İçindekiler - Yıldız Doğruer Yemiş/Konya

Peyniraltı tozu imalatı ile Afyon Karahisar’da üretime bașlayan ARC Süt, ürün grubuna yağlı ve yağsız süt tozu imalatını da ekledi. 2016 yılında Konya’da kurulduklarını belirten ARC Et ve Süt Ürünleri A.Ș. Yönetim Kurulu Bașkanı Mehmet Ali Arıcı, “2017 yılında AfyonKarahisar ili Bolvadin ilçesinde Bolvadin Süt Gıda A.Ș. iștiraki olarak peynir altı tozu imalatı ile üretim çalıșmalarımız bașladı. Ürün grubumuza 2018 yılında ARC markalı yağlı ve yağsız süt tozu imalatını da ekleyerek müșterilerimize her yönüyle uygun, kaliteli ve güvenilir ürünler üretmeyi amaçlıyoruz. Süt tozu, peyniraltı suyu tozu ve türevlerinin üretimini sağlayarak gıda endüstrisine hizmet sunuyoruz. Bu ürünlerin ithalatını ve ihracatını yaparak iç pazarda geniș bir müșteri ağına sahibiz” dedi.

15 bin metrekarelik kapalı alanda modern bir tesiste üretimlerini sürdürdüklerini belirten Arıcı, “Kurulușumuzdan bu yana modern teknolojik gelișmeleri yakından takip ederek hızla büyüyoruz.Türkiye’de gıda, süt tozu ve peynir altı suyu tozu ve türevleri üretiminde sektörün her zaman ilk sıralarında yer almayı hedefliyoruz. Ürettiğimiz ürünleri merkezi Afyonkarahisar olmak üzere ülke geneline uaștırmaktayız. Üretimde kalite ve yüksek teknolojiyi ilke edindik. ARC markalı ürünlerimiz yüksek hijyenik altyapıya sahip olan tesislerimizde, ISO 22000-ISO 14001,ISO 9001 ve HELAL normlarına uygun olarak üretiliyor. Hijyenik ve sağlıklı ortamda el değmeden üretilen ürünlerimiz üretimin her așamasında kontrollerden geçmektedir. Hijyen kontrolü için fabrika içinde bir çok noktadan numune alınarak mikrobiyolojik analizleri yapmaktadır. Üretilen ürünler piyasaya sunulmadan önce birer numune alınarak hem mikrobiyolojik hem de kimyasal analizleri yapılıp son kontrolleri sağlandıktan sonra piyasaya sevk edilmektedir. Ürün ambalajlarında da yine Türkiyede kendisini kanıtlamıș kaliteli ambalaj ve torba firmalarıyla çalıșıyoruz” diye konuștu.

Arıcı, “Müșterilerine her yönüyle uygun, kaliteli ve güvenilir ürünleri üretmeyi sağlamayı amaç edinen ARC SÜT, müșterilerinin üretim sürecinde en uygun sonuçları almaları için ișbirliği içinde olmayı ve öneriler geliștirmeyi ilke edinmiștir” dedi. “Ciromuzun yüzde 40’ını ihracattan karșılıyoruz” diye konușan Arıcı, “Firmamız Ortadoğu ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri, Pakistan ve Rusya’ya ihracat gerçekleștiriyor. İç piyasanın yüzde 10’una hitap ediyoruz. 2017 yılında piyasa değeri 5 milyon TL yi așan 2400 ton peyniraltı suyu imal ettik” açıklamasını yaptı.

Gerek ülke ekonomisine gerekse bölge kalkınmasına ürettiği kaliteli ürünlerle destek olduklarını belirten Mehmet Ali Arıcı karșılaștıkları sıkıntılarla ilgili șunları söyledi: “Üretim tesisimizin yer aldığı Bolvadin’de temel sorunlardan biri olan kalifiye elaman sorunu bizleri de olumsuz etkilemektedir. Ayrıca elektrik kesintilerinin sık sık olması ișleyiși etkilediği gibi makine ve teçhizata da zarar verme așamasına gelmektedir. 25 milyon TL yatırım yapan firmamız bu konudaki eksikliklerle uğrașmaktadır.”

Mehmet Ali Arıcı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.