Niçin çalışmalıyız?

Dunya Gida - - Haber -

Çalıșmanın mutlu olmamıza veya mutsuz olmamıza katkısı hangi orandadır bilemiyorum.

Ancak çalıșmadan geçen bir yașamın mutsuzluğa ciddi katkısı olduğuna inananlardanım.

Bir kısım insanların da çok çalıșmaktan mutsuz olduklarını biliyorum.

Ancak burada bahsettiğim, yașam amacı ile bir șekilde paralellik olușturan ve ne engel olursa olsun vaz geçmediğimiz doyumlu çalıșmadan söz ediyorum.

Sevmedikleri ișleri her gün mecburen yapan mutsuz çalıșanlardan değil.

İnsanların büyük bir bölümü bir iște çalıșarak çoğunlukla çok da zevk almadan çalıșmaya devam ediyorlar. Ve haklı olarak zamanlarını kendi istediklerini yapmaya ayırarak geçirmeyi özlüyorlar. İșten arta kalan zamanlarını yapamadıkları güzel șeyleri düșleyerek günlerini geçiriyorlar. Bu durum ancak ne yazık ki ne yapmak istediklerini bilmeyenler için bir tuzak olabiliyor. Zira boș zamanlarını anlamlı geçiremeyenler bir süre sonra derin bir iç sıkıntısı ile karșılașıyorlar. O zaman da sevmedikleri ancak hiç olmazsa zamanlarını nasıl geçireceklerini düșünmeden bir ișlerinin olması onlar için aslında en iyi seçenek oluyor. Ancak bunu bir türlü fark edemiyorlar. Fark ettiklerinde ise artık iș ișten geçmiș olabiliyor, belki de o iși kaybetmiș oluyorlar.

Çoğu insan boș zamanlarını geçirmek için yapmaya değer bir șey bulmakta zorluk çeker. İște tam da bu sebepten ötürü bu insanların çalıșması, onlara farkında

olmadıkları bir mutluluk hali getirir. Aksi durum ise mutsuzluktur. İnsanlar sevmedikleri bir iște çalıșıyor olsalar bile, hiç çalıșmayan ve boș zamanlarını değerlendiremeyen kișilere göre farkında olmasalar da daha mutludurlar. Yapılan iște bir anlam yakalamak ve bunun için aslında var olan ișine daha da sarılmak bazı insanlar için aslında önemli olabilir. İnsanların becerilerine yönelik ișlerde çalıșıyor olmaları mutlu olmaları için gerekli en yüksek sebeplerden biridir. Çünkü bu iș onlara iç tatmin ve doyum getirir. Bazen sadece amacınıza uygun olduğu için daha düșük maddi imkanlara sahip ișlerde çalıșıyor olabilirsiniz. Veya șu an için sizi tatmin etmeyen ancak yüksek gelirli bir iște çalıșıyor olabilirsiniz. Buradaki motivasyonunuz da yüksek gelir olabilir. Bu da belki sizin olmak istediğiniz yer için bir ara geçiș sağlayabilir. Sonuç olarak hiçbir șey yapmıyor olmaktansa, gideceğiniz bir ișinizin olması fark etmeseniz de sizi daha mutlu ediyor.

Çalıșmak, bir șeylerle meșgul olmak kesinlikle tembel tembel zaman geçirmekten sizi daha fazla mutlu edecektir. Hele ki boș zamanlarınız için gerekli hazırlığınız yoksa. Șayet boș zamanlarınız için bugüne kadar gerekli hazır- lığınız yoksa hemen harekete geçin. Ve kendinize sorun “Ne yapmaktan keyif alıyorum?”.

Ardından gelen cevap doğrultusunda harekete geçin. Bir uğraș sizin boș zamanlarınızın en iyi arkadașı olacaktır.

Kendimiz için yașamı daha da keyifli hale getirecek uğrașlar ve koșullar geliștirelim ki yașamımızda anlamlı zamanlarımız çoğalsın.

Bunun için de önce gerçekten ne yapmak istediğimize odaklanarak karar verelim.

Șu an için çalıșmadan artan zamanlarımız için fazla bir seçeneğimiz yok ise en iyisi var olan ișimizde anlamı yakalamak ve bizim için en iyi hale getirmek iyi bir seçenektir.

Bakıș açımızı bu yönde geliștirirsek belki bize zevk vermeyen ișimiz bile bir süre sonunda bize zevk verebilir veya ișimizi zevk verir hale getirebiliriz.

Bu ay ișimizi nasıl daha zevkli hale getirebiliriz bir bakalım.

Bu bakıș açısını geliștirmek için ihtiyacımız olan ilk adımımız ise ișimizde olumlu olan noktaları bir kenara not ederek bu noktaları daha da geliștirmek olabilir.

Esra Teoman Profesyonel KoçKurumsal Eğitmen www.adimkocluk.com www.siradisibasari.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.