Balık pişirirken nelere dikkat edilmeli?

Dunya Gida - - İçindekiler - Hüseyin Kurt Chef’s Table Mutfak Akademisi Eğitimler ve Operasyon Koordinatörü

Levrek ceviche,

Somon tartar,

Fener kavurma,

Alabalık güveç,

Hamsili pilav,

Palamut buğulama,

Çipura ızgara,

Zargana pane,

Tuzda Kaya Levreği, ve farklı pișirme teknikleri ile hazırlanan birçok çeșit balığı listeye ekleyebiliriz. Peki, pișirme ișlemini yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Narenciye suları, alkol, bol tuz ve șeker ile marine edilerek ısıya ihtiyaç kalmadan pișirilen balık çeșitleriyle hazırlanan yemeklerde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur keskin tatların dengelenmesidir. Marinasyon sonucunda ekși ya da tuzlu tat ağır basmamalı, karıșımı olușturan malzemelerin miktarına dikkat edilmelidir.

Pullu balıkları pișirmeden önce iyice temizlemek (su dolu bir kap içerisinde bıçak ile pullarından arındırmak, iç organlarını almak) gerekir. Kafa kısmı ve kılçıkları temizlenmeden pișirmek balığa ayrı bir lezzet katacaktır.

Eğer balık ızgarada pișirilecek ise, basit bir marinasyon hazırlanarak (zeytinyağı, limon, tuz ve karabiber), belirli bir seviyeye ulașmıș sıcaklıktaki ızgarada bir tarafı tamamen pișince diğer tarafı çevrilerek pișirilmelidir. Izgara üzerindeki balığı sıkça çevirmeye çalıșmak, parçalanmasına sebep olabilir.

Pulsuz balıklar ise genelde tavada pișirilir. Temizlenen ve yıkanan balıklar iyice süzüldükten sonra mısır unu ya da una bulanarak hafifçe yağlanmıș tavaya dizilir ve ocakta orta dereceli ısıda pișirilir. Izgarada olduğu gibi bir tarafı tamamen piștikten sonra diğer tarafı çevrilerek pișirme sağlanır.

Kavurma tekniğiyle balık pișirirken, mutlaka yardımcı malzemelerin birbirleriyle lezzet uyumu olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca yemeğin içerisine girecek ürünlerin pișirme sıralamasına, geç pișen ürünlerin öncelikli olarak tava ya da tencerede olmasına özen gösterilmelidir.

Buğulama yöntemiyle balık pișirmede, balık parçalarının büyüklüğüne göre garnitürlerin boyutları ayarlanmalı, tüm malzemeler aynı anda pișirme kabı içerisinde olacağından biri pișerken, diğeri çiğ kalmayacak șekilde yemeğin hazır olması sağlanmalıdır.

Balıkları hangi yöntemle pișirirsek pișirelim protein ve vitamin değerleri açısından en zengin gıdalardan olduğunu unutmamalı, besin değerlerini koruması adına uzun süreler boyunca pișirmemeliyiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.