Lezzetin Sos Hali

Dunya Gida - - İçindekiler -

Dünya gıda sektörü, nüfusun ve buna bağlı olarak gıda talebinin artıșı ile büyümeye devam etmektedir. Gıda üretimi, dünya ekonomisinde geçmiște ve günümüzde her zaman için önemli bir paya sahip olmuștur. Türkiye’de de ekonominin önemli bir parçası haline gelmektedir.

Tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını doğru anlamak, bu doğrultuda uygun ürünleri sunmak ve rakiplerden farklılașan ürünler olușturmak için üreticiler sürekli Ar-Ge ve pazarlama faaliyetlerini sürdürmektedir. Gıda sektöründe tüketicilere farklı deneyimler yașatmak, ürün çeșitliliğini artırmak ve yeni ürünler sunmak için sos kullanımı günümüzde artıș göstermektedir. Gıda sektöründe tatlı soslar; süt ve süt ürünleri, fırıncılık ürünleri, sakız șekerleme ürünleri, çikolata ürünleri ve dondurma üretiminde lezzeti ve çeșitliliği arttırmak için kullanılmakta, oldukça geniș bir ürün yelpazesi sunmaktadır. İlerleyen teknoloji ile bilgiye erișimin kolaylașması, her yaștan tüketiciyi daha bilinçli ve daha seçici olmaya yönlendirmektedir. Sağlık ve spor konusunda bilinçlenen genç kușak, gluten içermeyen, omega-3, yüksek protein ve probiyotik içeren gıdaları tercih etmektedir. Yeni lezzetlere açık olan gençler, lezzet ve sağlığın birleșimi inovatif ürünlere yönelmektedir. Diğer taraftan, yediği ürünün içeriğini bilmek isteyen yetișkinler için ise ‘clean label’ kavramı global bir trend haline gelmiștir. Soslar, gıda sektörünün tüm kategorilerinde kullanılan, farklılık olușturan ve yenilikçi bir ürün grubu olarak tanımlanmaktadır.

Aromsa olarak, sos kategorisinde tüm yenilikçi çalıșmaları ve proaktif yaklașımları bir adım önde takip ediyoruz. Ülkemizdeki ve global trendleri yakından izliyor, bu doğrultuda, konseptler belirleyerek, AR-GE merkezimizde bulunan laboratuvarlarımızda yenilikçi tatlar ve soslar geliștiriyoruz. Tüm uygulama alanındaki ürünler için, su bazlı tatlı sosları, karamelli, çikolatalı, fındıklı, fıstıklı, tahıllı, meyveli ve bu aromaların kombinasyonları olarak çeșitlendirmekteyiz.

Tüketicinin, lezzet ve sağlığı birleștirmeye yönelik arayıșları, sektörü, inovatif çalıșmalara yönlendirmektedir. Bu sebeple, șekeri azaltılmıș gıdalar, chia ve kinoa gibi tohumlar içeren ürünler, özellikle süt ürünlerinde kullanılmaya bașlanmıștır. Aromsa olarak, yenilikçi bakıș açımızla, trendler doğrultusunda, șeker tadı arttırıcı aromalar ve șeker ikamesi fonksiyonel gıda maddeleri ile lif içeren soslar geliștiriyoruz. Chia ve kinoa gibi tohumları meyvelerle birleștirerek “temiz etiketli” doğal ürünler; mor meyveler, sarı meyveler, kırmızı meyveler serisiyle zengin tatları bir araya getirerek görselliği yüksek ve lezzetli ürünler olușturuyoruz.

Aromsa’da tüm soslar, uygulanacak ürüne ve üretim sürecine göre tasarlanmakta, uygulama laboratuvarlarımızda deneme üretimi yapılmaktadır. Analitik değerlerin sağlanması için gerekli teknik bilginin yanı sıra, en iyi lezzeti yakalayabilmek için formül içeriğindeki hammaddelerin seçimleri, birleșimi ve ișleme teknikleri de önemlidir. Hammaddelerin seçiminden bașlayan zincir, üretimden satıșa hatta tüketime kadar sürmektedir. Her zaman bu zincirin tüm halkalarını büyük bir özenle takip edip, stabil, yüksek kaliteli ürün elde etmeyi hedefliyoruz. Dünyada ve Türkiye’de “yaratıcı lezzet ortağı” olarak iș ortaklarımızın, ürünlerine lezzet katmanın, heyecan ve mutluluğunu yașıyoruz.

Şebnem Tosun Sos Ar-Ge Müdürü/ Aromsa

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.