Ak Değirmen Makine’nin susam makinesi dünyada ses getirecek

Ak Değirmen Makine Ortağı Mehmet Çelebi, geliştirdikleri susam makinesinin en önemli özelliğinin susamların kostik adı verilen kimyasal ile soyulmasına gerek kalmaması olduğunu ve bu durumun da sağlıklı ürün üretimi sağladığını söyledi.

Dunya Gida - - İçindekiler - Berrin Sesli/Gaziantep

Değirmen makineleri sektörünün 40 yıllık tecrübeli ismi Ak Değirmen Makine, bir buçuk yıldır Ar-Ge çalıșmalarını sürdürdüğü Türkiye’nin ilk susam makinesiyle sektöründe dünyada ses getirecek. Yurt dıșında bu makinelerin ağırlıklı İspanya’da üretildiğine dikkat çeken Ak Değirmen Makina Ortağı Mehmet Çelebi, kendi makinelerinin çok daha üstün özelliklere sahip olduğunu söyleyerek șu bilgileri verdi; “Ürettiğimiz makinelerde önce susam temizleniyor, kuru sistemle kabuğu soyuluyor. Eskiden maliyetleri yüksek olan sulu sistem ile çalıșılıyor idi. Eski sisteme göre 10 ton susam için 10 ton su, 10 ton tuz kullanılırken bu yeni sistemle yine 10 ton susam için 1 buçuk ton su, sıfır tuz kullanılıyor. Bu da ciddi bir maliyet olușturuyordu. Yatırımcı bu maliyeti görünce hiç düșünmeden tereddüt etmeden yatırımını bu tesis için yapıyor. Tamamen akıllı tesis olarak kurduğumuz tesiste eski sistemde 12 kișiye istihdam sağlarken yeni sistemde 3 kiși ile tesisimizi çalıștırıyoruz. Makinenin en önemli özelliği de susamlar eski sistemde kostik adı verilen kimyasal ile soyulurken bizim makinemiz ile bu ișleme gerek kalmıyor. Bu da sağlıklı ürünün çıkmasını sağlıyor. İspanya’da üretilen makinelerde dahi bu özellik yok. Ayrıca bizim makinelerimiz İspanya’nın makinelerinin üçte birinin dahi altında maliyetle satıșa sunuldu” Tahin, susam, helva tesislerinin üretimini Suriye ortakları ile sürdürdüklerinin altını çizen Çelebi, “Suriye’de yașanan savaștan önce iș yaptığımız Suriyeli dostlarımız ülkemize geldiklerinde onlara yardımcı olabilme düșüncesiyle birlikte üretim yaparak ortak olmaya karar verdik. Susam tesisimizi Suriyeli ortaklarımız ile geliștirdik. Türkiye’de ilk olan bu makinemiz için TÜBİTAK’a bașvuruda bulunduk. Olumlu görüș tarafımıza bildirildi. Yurt içinde birinci makinemizin satıșını yaptık. İkincisi için de sipariș aldık ve üretime bașladık. Yapım așamasının yaklașık altı ay, montajının ise iki ay sürdüğü ortalama bir yıla yakın zamana yayılan makine yatırımıdır. Yurtdıșından talepler geliyor, değerlendirme așamasındayız. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Tüyap’ta düzenlenen World Milltech Fuarı’na katılmamız bu makinemizin tanıtımında etkili oldu” ifadelerini kullandı. Mehmet Çelebi, ürettikleri susam makineleri sayesinde sektörü iyi öğrendiklerini ve kendi markalarıyla 2019 yılında tahin üretimine bașlama planlarının olduğunu söyledi. “20 ülkeye 3 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz”

Ak Değirmen Makine’nin diğer taraftaki faaliyetlerine değinen Çelebi son yıllarda Dubai ve Cezayir’de önemli projelere imza atarken hedef pazarında Sudan, Bangladeș, Etiyopya ve Türk Cumhuriyetleri olduğunu belirterek șunları söyledi; “Un fabrikaları, bulgur fabrikaları, mercimek fabrikaları, paketleme tesisleri olmak üzere anahtar teslimi fabrikalar kuruyoruz. Üretimimizin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Her yıl istikrarlı olarak yüzde 15-20 büyümeyi hedefliyoruz. Cezayir, Tunus, Kazakistan, Etiyopya, Gürcistan, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Rusya, Suriye, Mısır, Dubai, Irak, Özbekistan ve Kırgızistan’a anahtar teslimi makineler kuruyoruz. Dubai’de bizim sektörde fazla iș yapan firma olmamasına rağmen çok sayıda tesis kurduk. Cezayir’de bir yılın içerisinde 3 milyon dolarlık bir tesis kurduk. Suriye’de yașanan savașa rağmen 6 yıl içerisinde beșinci tesisimizi kurduk. Șu sıralar Sudan, Bangladeș ve Etiyopya’dan talepler alıyoruz. Pazarlarımızı çeșitlendirmeye yönelik araștırmalarımız devam ediyor. Yıllık bazda 3 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz”

Mehmet Çelebi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.