Özmen Un’dan Türkiye’nin ilk karanlık değirmen tesisi

Dunya Gida - - İçindekiler - Hüsnügül Şurgun-Gaziantep

70 milyon TL yatırım ile akıllı bir tesis kuran Özmen Un’un bu yıl sektörde çok iddialı çalışmalara imza atacağını belirten Özmen Un Yönetim Kurulu Başkan Vekili Oğuz Özmen, “Tesisimiz tamamen İsviçre ve Alman mentalitesi ile yapılmış bir tesis” dedi.

Endüstri 4.0’ı uygulayarak Türkiye’deki ilk karanlık değirmen tesisini kuran Özmen Un sektörlerinde bir ilki gerçekleștirdi. 70 milyon TL yatırım ile akıllı bir tesis kuran Özmen Un’un bu yıl sektörde çok iddialı üretimlere imza atacağını belirten Özmen Un Yönetim Kurulu Bașkan Vekili Oğuz Özmen, “Tesisimiz tamamen İsviçre ve Alman mentalitesi ile yapılmıș bir tesis. 18 bin metrekarelik hattımızı 15 ay içerisinde kurup üretime hazır hale getirdik. Buğdaylarımız ph değeri 8 olan içme suyu ile yıkanıyor. Özmen Un ve Lidaș Lisanslı Depolar için toplam 70 milyon TL civarında bir yatırım yaptık. Lidaș Lisanslı Depoların arazi hariç yatırım tutarı 20 milyon TL, Özmen Un değirmenlerinin ise arazi hariç yatırım tutarı 50 milyon TL civarındadır. Toplam 50 bin metrekare alana sahibiz. Bu alanın 30 bin metrekaresini un değirmenleri, 20 bin metrekaresini ise lisanslı depolarımız olușturmaktadır. Lisanslı depolarımızda 110 bin tona çıkacak kapasitemiz var. Șu an 55 bin tondayız. Eski tesisimiz 250 ton kapasitelik bir tesisti ve burada üretim ve sevkiyatta toplam 40 kiși çalıșıyordu. Yeni tesisimiz 500 ton kapasitelik bir tesis ve bu tesiste bakım, onarım, sevkiyat, üretim dahil 20 kișiyiz ama bu sayı zamanla da azalacak” șeklinde konuștu.

Türkiye’de ilk defa kișiye özel unlar üreteceklerinin altını çizen, “Biz Özmen Un olarak yıllardır tatlı ve baklava grubunda niș ürünler üretiyoruz. Türkiye geneli bayilerimiz var. Tesisimizde buğdayları ayrı ayrı çalıșıyoruz, böylelikle elimizde farklı unlar oluyor. Özel karıșımlar yaparak kișiye özel unlar üretiyoruz.Bu Avrupa’da yapılıyordu fakat Türkiye’de ilk biz yapıyoruz” dedi.

Orta vadede Ar- Ge merkezi ve Mardin’de yeni tesis kurma hedefleri olduğuna vurgu yapan Özmen, “Bizim gibi bir șirketin olmazsa olmazı Ar-Ge merkezi. Șu an için iyi bir Ar-Ge ekibiyle ve güçlü danıșmanlar ile çalıșıyoruz. Bu nedenle gündemimizde mutlaka bir Ar-Ge Merkezi kurmak var. Bu arada orta vadede lisanslı depoculukta Mardin’de bir yatırım yapacağız. Gaziantep ürün ișleyen bir sanayi kenti. Bu ürünlerin yetiștiği yerlerin asıl yeri Mardin Șanlıurfa. Oradaki çiftçilere daha yakın olmak için Mardin’e yatırım yapmayı planlıyoruz” diye konuștu.

“BRC belgesi alacağız”

Gıda güvenliği konusunda tesislerinin çok ileri olduğuna değinen Oğuz Özmen, “Șu sıralar gıda güvenliği belgelenmesinin son noktası olan British Retail Consortium (BRC) belgesi üzerine çalıșmalar yapıyoruz. Bu belge Türkiye’de üç tane gıda fabrikasında var. Uluslararası denetleme kurulușlarından alınan bir belge bu. Bu belgeye sahip olmak diğer bütün belgelere gerek kalmadığını gösteriyor. Bu belgeyi aldıktan sonra Turquality sürecimiz bașlayacak. Ayrıca 2018 yılında tanıtım ve fuarlara ağırlık vereceğiz. 2017 Kasım ayında Dubai’de Gulfood’a katıldık. 2018 yılında ise nisan ayında IBATECH 2018 Fuarı’na katıldık” ifadelerini kullandı. Yaptıkları yeni yatırımla bu yıl ciro ve ihracatta büyüme beklediklerini anlatan Özmen, “2017 yılındaki ciromuz 80 milyon TL civarında ihracat rakamımız ise 10-12 milyon dolar civarında idi. 2018 yılında ise ciromuzu ve ihracat rakamımızı çok daha yukarılara çıkarmayı öngörüyoruz. 2018 yılı altıncı ayına kadar normal bir büyüme altıncı aydan itibaren ise agresif bir büyüme gerçekleștireceğimizi düșünüyoruz. Ortadoğu, Afrika, Avrupa ülkeleri ve Amerika ülkeleri ile çalıșıyoruz” dedi.

Oğuz Özmen

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.