Mey Levo, mekan ve zengin menüsü ile sektöre iddialı giriş yaptı

Müşterilerine zengin bir menü sunduklarını belirten Mey Levo Firma Sahibi Levent Arslantaş, “Müşterilerimiz mekanımızda aile ortamında, fasıl eşliğinde leziz yemeklerimizi tadabilirler. Konseptimiz ile Gaziantep’te ilk olma özelliği taşıyoruz” dedi.

Dunya Gida - - İçindekiler -

Mekan olarak Gaziantep’te șık ve nezih bir ortam sunan Mey Levo, zengin menü çeșidi ile müșterilerine rahat ve huzurun buluștuğu lezzetli ürünler sunarak sektöre iddialı giriș yaptı. Ağustos ayı itibari ile 2 katlı mekânlarında hizmet vermeye bașladıklarını söyleyen Mey Levo Firma Sahibi Levent Arslantaș, “Müșterilerimiz mekanımızda aile ortamında, fasıl eșliğinde leziz yemeklerimizi tadabilirler. Fasıl gecelerimizde kanun, keman, klarnet ve darbuka ile müzik ekibimiz gecenize ayrı bir hava katıyor. Konseptimiz ile Gaziantep’te ilk olma özelliği tașıyoruz” dedi.

Toplam 400 metrekare alan üzerine kurulu mekanları hakkında bilgi veren Arslantaș, “Mekanımız 2 kattan olușmaktadır. 35 masa ve 150 oturma kapasitesine sahibiz. Zengin menü çeșitlerimiz var. Așçımız dünya ve Osmanlı mutfağına hakim. Kullanmıș olduğumuz ürünlerimiz birinci kalitedir. Taș fırınımızla yemeklerimizde özel tatlar yapıyoruz. Salon bölümümüzde bay bayan 8 personel, mutfak bölümümüzde ise 6 personel hizmet vermektedir. Misafirlerimiz mekandan ayrılmadan önce kendi ikramlarımız olan, Gaziantep’e özgü ev ekmeğiyle ciğer, paça, simit așı, beyran, Antep turșusu, tatlı ve Antep fıstıklı helva ile isteğe bağlı ikram menülerimizi değerli müșterilerimize sunuyoruz” diye konuștu.Toplantılar, iș toplantıları ve özel günler düzenlediklerini ve bu günlere özel menüler hazırladıklarına değinen Levent Arslantaș, “İstek üzerine özel kadınlar matinesi, parti, toplantı, doğum günü ve iș toplantılarına özel menüler hazırlamaktayız. Misafirlerimiz için özel, bütün beklentilerini tek konseptte toplayarak isteklerine cevap vermek anlayıșıyla hizmet ediyoruz. Öncelikli hedefimiz müșterilerimize rahat ve huzurun buluștuğu lezzetli ürünler sunmaktır” ifadelerini kullandı.

Var olan diğer mekanlardan farklı uygulama yapmak istediklerini vurgulayan Arslantaș, “Bununla ilgili mekanımızın bir köșesinde dilek ağacı projemiz var. Misafirlerimiz arzu ederlerse ağacımızda dilek tutabilecekler. Bunu da samimi bir atmosferde misafirlerimize sunarak eğlenceli bir ortam olușturmayı amaçlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Levent Arslantaş Berrin Sesli-Gaziantep

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.