Sağlık Bakanlığı’ndan gıda reklamları için rehber

Dunya Gida - - Haber -

Sağlık Bakanlığı “Çocuklara Yönelik Așırı Tüketimi Tavsiye Edilmeyen Gıdalar ve İçecekler İle İlgili Reklamlar İçin Besin Profili Modeli Kullanım Rehberi” hazırladı. Buna göre, eğer bir ürün her bir 100 gram total yağda >1g endüstriyel olarak üretilmiș trans yağ asidi içeriyorsa veya etiketinde “trans yağ asidi yoktur” uyarısı yer almıyorsa reklamı yasak olacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan listeyi esas alarak çocuk programlarında reklamları 11 Nisan’dan itibaren yasaklamıștı. Sağlık Bakanlığı

Bilim Kurulu tarafından onaylanan besin profili modeli ve hazırlanan gıda ve içecek listesinde, Reklamına izin verilmeyecek gıda ve içecek listesi (Kırmızı kategori), Reklamına belirtilen kriterlere uyması halinde izin verilecek gıda ve içecek listesi (Turuncu kategori), Reklamına izin verilecek gıda ve içecek listesi (Yeșil kategori) yer alıyor.

Reklamına izin verilmeyecek yiyecek ve içecek listesi: çikolata ve șekerler, gofretler, enerji barları, tatlı soslar ve tatlılar; kekler, tatlı bisküviler, meyveli paylar, çikolata kaplı bisküvier, kek karıșımları; cipsler, gevrek çerezler. Reklamı yasaklanan gıda ve içecek listesi: meyve suları; enerji içecekleri; alkolsüz șekerli ya da tatlandırıcılı tüm içecekler; yenilebilir buzlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.