FAO Gıda Fiyat Endeksi ağustosta durağan

Dunya Gida - - İçindekiler -

FAO Gıda Fiyat Endeksi, ağustosta durağan bir görünüm sergiledi. Durağan görünümün temel sebebi, hububat fiyatları önceki düzeylerine geri dönme eğilimi gösterirken, bitkisel yağlarda ve șekerde düșüșlerin yașanması.

Endeks, ağustosta 167.6 puan ortalamasında gerçeklești ve böylece revize edilmiș temmuz rakamına çok yakın bir seviyede izlenmiș oldu. Endeks Ağustos 2017’deki seviyesinin yüzde 5.4 altında oluștu.

Ağustosta FAO Hububat Endeksi yüzde 4 artıș gösterirken, buğday fiyatlarındaki yükseliș bunun iki katını buldu. Buğday fiyatlarındaki artıșın ana sebebi, Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu’ndaki mahsul beklentilerinin olumsuz seyretmesi. Uluslararası mısır kotasyonları yüzde 3’ün üzerinde yükselirken, pirinç fiyatları azalma eğilimi gösterdi.

FAO Bitkisel Yağ Endeksi temmuza göre yüzde 2.6 düșüș gösterdi ve böylece son üç senenin en düșük seviyesine yaklașmıș oldu. Palm, soya ve ayçiçeği yağı kotasyonlarının tümünde, yükselen üretim eğilimlerinden kaynaklanan düșüșler gözlenirken, palm yağına yönelik zayıf küresel ithalat talebi bu endeksteki gerilemenin bir diğer sebebini olușturdu.

FAO Süt Ürünleri Endeksi ağustosta üçüncü ardıșık aylık düșüșü kaydetti. FAO Et Endeksi aylık bazda büyük ölçüde sabit seyretti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.