Gıda güvenliği ve gıda sertifikasyonu

Dunya Gida - - İçindekiler - Hikmet Tan Belgelendirme Müdürü hikmet.tan@intertek.com

Dünya genelinde insanların yașamlarını sürdürebilmek; fiziksel ve zihinsel gelișimlerini devam ettirebilmek için, güvenli gıdaya erișebilmeleri en temel hak olarak görülmektedir.

Gıda güvenliğinin son tüketici tarafından bilinirliğinin artması bir çok farklı standartın ortaya çıkmasına neden olmuștur. Farklı standartların yanında perakendecilerin de kendi olușturdukları gıda güvenliği kriterleri ıșığında tedarikçilerini denetliyor olması üreticilerin çok sayıda denetime girmesi durumunu ortaya çıkartmıștır. Bu durum yeni bir olușumu tetiklemiștir; 2000 yılında gıda endüstrisi liderleri tarafından “dünyanın her yerindeki tüketiciler için güvenli gıda” sloganı ile Global Gıda Güvenliği Girișimi “GFSI” olușturulmuștur.

GFSI, tedarik zinciri boyunca güven oluștururken gıda güvenliği risklerini, tekrarlayan denetimleri ve bu bağlamda artan maliyetleri azaltmayı amaçlamaktadır. GFSI tarafından onaylanmıș olan standartlar dünyanın her yerinde geçerli sayılmaktadır. Uzman denetmen kadrosu ile Intertek Türkiye tarafından verilebilen gıda güvenliği standartlarını kısaca özetlersek;

IFS: IFS standartlarından IFS Food, tüm gıda üreticileri için özellikle özel markalı ürünler üreten üreticiler için önemlidir. Bunun nedeni bu standardın müșteri spesifikasyonlarına uygunluklarıyla ilgili birçok gereklilik içermesidir. İngiltere, Almanya ve Fransa bașta olmak üzere özellikle Avrupa ülkelerinde yaygın olarak talep edilmektedir.

BRC: BRC standartları uygulanarak; ürünün geri çekilme riskini azaltacak tanınmıș bir sistem sahibi olunduğu gibi, aynı zamanda șirketlere yeni iș ortakları kazandırabilecek, global perakendeciler tarafından kullanılan bir veritabanına kaydedilmesi sağlanmaktadır.

FSSC 22000: Gıda güvenliği risk yönetimi için kodeks HACCP sisteminin ilkelerini içeren FSSC 22000’i uygulayan kurulușlar, artık tek bir sistem kullanarak çeșitli küresel standartların temel gereksinimlerini karșılayabilir.

Global GAP: Sebze meyve, hayvancılık ve su ürünleri alanlarında uygulanabilir olan GLOBAL G.A.P. Sertifikasyonu üreticilere küresel pazarda ürünlerini sunabilmeleri için olanak sağlar.

Intertek

Tüm dünyada 100’den fazla ülkede 43000’den fazla çalıșanımız ile; kurum ve kurulușların süreç ve tedarik zincirlerine özel inovatif Güvence, Test, Gözetim ve Ürün Belgelendirme çözümleri sunmada lider konumundayız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.