Metal dedektörler ve X- Ray cihazlar müşteri memnuniyetini artırır

Gıda güvenliğinin ürün için en az kalite kadar önemli olduğunu belirten Üçge Elektronik A.Ş Endüstriyel Ürün Grubu Satış Mühendisi Veteriner Hekim Mehmet Bünyamin Dirlik, metal dedektörlerin üretim bandında yaşanan sorunların önüne geçtiğini söyledi.

Dunya Gida - - İçindekiler -

Gıda tüketimin artması üretimde makine kullanımını zorunlu hale getiriyor. Metal ağırlıklı olan gıda ișleme ve paketleme gibi üretim makinelerinden kopan parçalar müșteriye kadar ulașabiliyor. Paketlerden çıkan ve genelde keskin olan bu metal parçacıkları tüketici sağlığını tehdit ediyor. Çocuklar için 7 milimetre altındaki parçaların ciddi yaralanmalara sebep olduğunu belirten Üçge Elektronik A.Ș Endüstriyel Ürün Grubu Satıș Mühendisi Veteriner Hekimi Mehmet Bünyamin Dirlik, bu ölçünün üstündeki parçaların da yetișkinler açısından tehlikeli olduğunu ifade etti.

İyi Üretim Uygulamaları ( GMP), Kritik Kontrol Noktaları ve Tehlike Analizleri (HACCP), İyi Hijyen Uygulamaları (GHP) ve ISO22000 gibi gıda güvenliği yönetim sistemlerinin, ürünleri ham maddeden teslimata kadar kontrol eden sistemler olduğunu belirten Mehmet Bünyamin Dirlik șunları söyledi:

“Metal taraması olan üretim bantları, her gün binlerce kișinin diș kırığı, dil ve dudak yaralanması gibi durumları yașamasının önüne geçiyor. Amerika Birleșik Devletleri’nde Gıda İlaç Dairesi (FDA) verilerine göre gıdalarda bulunan gıda dıșı maddeler sebebi bile her yıl 20 bin kiși tıbbi yardım almak zorunda kalıyor ve 4 binden fazla kiși de boğularak hayatını kaybediyor. İște tam bu noktada gıda güvenliği ve bu güvenliği sağlayacak ekipmanların gerekliliği ve önemi ortaya çıkıyor. Metal dedektörleri ve X-Ray cihazları bu gibi durumlarda nihai ürünlerin kontrol noktalarında devreye girerek gerçek bir hayat kurtarıcısına dönüșüyor. Üretimin ihtiyaçlarına göre metal dedektörleri demir, paslanmaz çelik hatta demir dıșı metalleri bile ayırmakta, X-Ray cihazları ile de metal içeriği bulunmayan ancak üretilmiș ürün için sorun teșkil edecek harici cisimleri tespit edebiliyor. Bu cihazlar son tüketiciye yansıyabilecek ve memnuniyetsizlik doğurabilecek olan üretim hatalarına karșı en etkili tedbirlerdendir.”

Cihazların sadece sıvı besinler, et, peynir, șeker gibi gıda hattında kullanılmadığını belirten Dirlik, kozmetik sektörü ve bebek bezi gibi üretim hatlarına da metal taraması yapıldığının altını çizdi ve ekledi: “Prosesler ne kadar kaliteli yapılırsa yapılsın gıda güvenliği kontrolleri tam yapılmıyorsa sonuç koca bir sıfır olacaktır. Kapağı kırık bir konserve, metal içeren bir kıyma, içinden vida çıkmıș bir tavuk, hiçbir tüketiciyi memnun etmeyecektir.”

Mehmet Bünyamin Dirlik

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.