Gıdanın geleceğine ilişkin her şey Sürdürülebilir Gıda Konferansı’nda

Dunya Gida - - İçindekiler -

Sürdürülebilir Gıda Konferansı ile Dünya gıda günü buluşması ‘Gıdanın Geleceğini Şekillendirmek’ temasıyla 17 Ekim’de İstanbul’da toplanacak. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası–TÜGİS ve Sürdürülebilirlik Akademisi’nin iş birliğinde, Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) destekleriyle gerçekleşecek konferans, gıda sektörünün sürdürülebilir geleceğinin tartışılacağı önemli bir platform olacak.

Artan küresel nüfus karșısında, güvenli çevresel sınırlar içerisinde sağlıklı ve besleyici gıda sağlayabilmek, bugün insanlığın karșılaștığı en büyük sorunlardan birini olușturuyor. 2024 yılına kadar 8 milyara ulașması beklenen dünya nüfusunu sürdürülebilir, güvenli ve sağlıklı bir șekilde beslemek, dünya gıda endüstrisinin karșı karșıya olduğu kritik konuların bașında geliyor. Günümüzde teknolojinin toplumdaki artan rolüne uyum sağlamanın yanı sıra tüketicinin daha besleyici, kișiselleștirilmiș ve izlenebilir gıda talebine cevap verme ihtiyacı da giderek

artıyor. Tüm bu konuları tartıșmak üzere T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Gıda Sanayi İșverenleri Sendikası–TÜGİS ve Sürdürülebilirlik Akademisi, ‘Gıdanın Geleceğini Șekillendirmek’ temasıyla Sürdürülebilir Gıda Konferansı 2018’i gerçekleștiriyor.

Birleșmiș Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) katkılarıyla 17 Ekim’de Fairmont Quasar Oteli’nde toplanacak konferansta; sürdürülebilir gıda tedarik ve tüketimi için, tüketici davranıșlarından șeffaf tedarik zincirine, ambalajlamadan gıda atığına, çevresel etkilerden sürdürülebilir tarıma, sürdürülebilir perakende zincirlerinden ekosistemin korunmasına kadar pek çok konu tartıșmaya açılacak.

Sürdürülebilir büyümenin parametreleri tartıșılacak

Konferansta ayrıca gıdada sürdürülebilir büyüme ve tarım, inovasyon, dijital dönüșüm, kaynak verimliliği, değișen tüketici ve sağlıklı beslenme yaklașımı, șeffaf tedarik zinciri, sorumlu pazarlama, sürdürülebilir gıda perakendeciliği, yiyecek, içecek sektörü ve sürdürülebilir gıda, yerel gıdalar ve kültür, sürdürülebilir gıda sistemleri için finansman, tarımın önemi, iș birliği ve yerel gıdaların korunması gibi gıdanın sürdürülebilir geleceğini ilgilendiren pek çok konu masaya yatırılacak.

Dünyadan ve Türkiye’den önemli isimler, Sürdürülebilir Gıda Konferansı’nda

İș dünyası, kamu, bilim ve sivil toplum alanlarından ulusal ve uluslararası uzmanların katılacağı Sürdürülebilir Gıda Konferansı’na tüm dünyada gıda ve içecek üreticilerinin en önemli temsilci organı olan Food&Drink Federation’ın Bașkanı Ian Wright ve FAO Avrupa ve Orta Asya Genel Direktör Yardımcısı Vladimir Rakhmanin de katılarak, sürdürülebilir gıdanın geleceği hakkındaki görüșlerini paylașacak.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bürokrat ve önemli isimlerin de katılacağı konferansın öne çıkan diğer konușmacıları arasında; Reis Gıda Yönetim Kurulu Bașka- nı Mehmet Reis, Ülker CEO’su Mehmet Tütüncü, Aromsa Yönetim Kurulu Bașkanı Murat Yasa, Söke Değirmencilik CEO’su Bașar Kılıç, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Bașkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölüm Bașkanı Prof. Dr. Gökhan Özertan ve Ișık Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ferman yer alıyor.

‘Beslenme: Daha İyi Gıda’

Sürdürülebilir Gıda Konferansı 4. yılında ‘Beslenme: Daha İyi Gıda’ yan etkinliğiyle doğru beslenme farkındalığı, yerel gıda kültürü, gastronomi, organik gıdalar, alternatif beslenme modelleri, özel risk grupları ve kamu politikaları üzerine beslenme konusunu çok boyutlu farklı oturumlarla irdeleyerek birey ve toplum sağlığının dinamiklerini ölçmeyi amaçlıyor.

İș dünyasının desteği sürüyor

Sürdürülebilir Gıda Konferansı’nda Sürdürülebilir Tarım Ana Sponsoru Reis Gıda olurken, Platin sponsorlar olarak Ülker ve Pınar, Altın Sponsor olarak Aromsa ve İntertek, Gümüș sponsor olarak CHEP Türkiye ve Aroma, Bronz sponsor olarak da Söke Değirmencilik, Kalite Sistem Mérieux NutriSciences, Karadeniz İhracatçı Birlikleri, Danfoss, Denizbank ve ÇEVKO destek verecek.

Sürdürülebilir Gıda Konferansı ile ilgili detaylı bilgiye https://www.surdurulebilirgidakonferansi.com internet sitesi üzerinden erișebilir, program detaylarını takip edebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.